M jak Mrówka

Funkcjonalne wyposażenie przedpokoju

Funkcjonalne wyposażenie przedpokoju

Przedsionek i przedpokój budują pierwsze wrażenie po przekroczeniu progu domu lub mieszkania – powinny być więc estetyczne, ale także funkcjonalne.

Czasy, w których rola strefy wejścia ograniczała się jedynie do funkcji komunikacyjnej, a w przypadku przedsionka także bufora przed zimnem oraz do przechowalni kilku par butów i płaszczy odeszły bezpowrotnie. Obecnie przedsionek i przedpokój to pomieszczenia służące wielu funkcjom. Dlatego tak ważne jest wygodne zagospodarowanie tej przestrzeni. Co więc powinno znaleźć się w przedpokoju?

Funkcjonalne wyposażenie przedpokoju

Szafy i szafki

Jeśli tylko wielkość przedpokoju lub przedsionka na to pozwala, należy umieścić w nim szafę. Dzięki niej strefa wejścia będzie zawsze robić wrażenie uporządkowanej. W dobrze zorganizowanej szafie znajdzie się miejsce nie tylko na płaszcze, kurtki, szaliki i czapki, z których korzystamy w danym dniu. Poza zestawem podręcznym wygodnie jest też tam przechowywać sezonową odzież wierzchnią, którą zakładamy wymiennie. Warto tak wyposażyć szafę, by umożliwiała także przechowywanie butów. Do przechowywania drobnej galanterii warto wykorzystać szuflady z podziałami lub dodatkowe szafki.

Wieszaki

Poza funkcjonalną szafą warto pomyśleć o zamontowaniu w strefie wejścia odkrytych wieszaków. Będą one wykorzystywane nie tylko wówczas, gdy będziemy przyjmować większą liczbę gości. Skorzystają z nich chętnie także domownicy, którzy wpadli na chwilę do domu, czy także osoby przybywające z krótką wizytą. Wieszak może być zintegrowany z siedziskiem oraz skrzynią na obuwie. Jeśli miejsca jest mało, warto pomyśleć o niewielkim wieszaku na cztery-pięć okryć, który zostanie zamontowany na ścianie.

Wygodne siedziska

Niezależnie od wieku domowników pomyślmy o umieszczeniu w strefie wejścia choćby niewielkiego krzesełka. Zawsze można będzie na nim przysiąść podczas zakładania i zdejmowania obuwia. Jeśli jednak w domu są osoby starsze i mniej sprawne fizycznie, siedzisko jest koniecznością. By wygodnie usiąść, najlepiej wybrać długą ławę szerokości 40-45 cm i wysokości 80-90 cm. Długość tego typu ław jest bardzo różna i wynosi nawet 165 cm. Wygodnym i oszczędzającym cenne miejsce rozwiązaniem jest siedzisko połączone z funkcją szafki na buty.

Oświetlenie

Ze względu na stosunkowo ograniczoną wielkość przedpokoju, warto zadbać o kilka źródeł światła. Dadzą nam one nie tylko komfort korzystania z przedpokoju, ale także powiększą go optycznie. W niewielkich przedsionku oraz przedpokoju warto zamontować plafoniery, kinkiety oraz reflektory umieszczone na ruchomych ramionach. Zrezygnujmy z lamp wiszących i żyrandoli z długimi ramionami. Gdy miejsca jest mało, mogą o nie zahaczać drzwi wejściowe oraz te prowadzące do innych wnętrz. Warto sięgnąć po taśmy (paski) z zamontowanymi na nich diodami LED – dają one duże możliwości dekoracyjne.

Lustra

Lustro zamontowane w przedpokoju będzie spełniało swoją funkcję, jeśli obejmie całą postać od stóp aż po głowę. Najlepiej dopasować wielkość lustra do wymiarów najwyższego członka rodziny – czasami zdarza się, że pani domu kupuje lustro dla siebie, zapominając o innych domownikach. Warto też zadbać o odpowiednie oświetlenie lustra, które zapewni dobrą widoczność całej postaci, bez zakłamujących ją cieni. Do tego celu można wykorzystać kinkiety zamontowane przy jego górnej bocznej krawędzi. Dobrym wyborem będzie także lustro z oświetleniem zamontowanym fabrycznie, np. w jego górnej krawędzi lub wzdłuż boków. Duże lustro odegra również ważną rolę w powiększeniu przestrzeni. Odbijające się w nim wnętrze zbuduje wrażenie głębi.

Ania W. 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *