M jak Mrówka

Baranki wielkanocne z masy solnej

Baranki wielkanocne z masy solnej

Postanowiliśmy z synem wykonać baranki wielkanocne dla dzieci z jego klasy. Taki mały upominek zamiast czekoladowych zajączków.

Klasa Kacpra nie jest liczna – 18 dzieci – więc ulepienie figurek nie zajmuje dużo czasu, a zawsze to miła pamiątka. W ręce dzieci oddajemy „surowe” baranki, a nasza pani wychowawczyni pozwala im figurki pomalować na lekcji – ostatni dzień przed świętami w III klasie jest zawsze „luźniejszy”.

Baranki wielkanocne z masy solnejBaranki wielkanocne z masy solnejBaranki wielkanocne z masy solnej

Jak zrobić baranka wielkanocnego?

  • Zaczynamy od przygotowanie masy solnej: 1 szklanka mąki, 1 szklanka soli i ok. 0,5 szklanki wody – wszystko dokładnie mieszamy.
  • Rozwałkowujemy masę i wycinamy „tułów” – możemy użyć do tego szklanki, foremki do ciasta lub po prostu wyciąć odpowiedni kształt nożem.
  • Następnie formujemy kulkę na głowę i przyklejamy do podstawy. Do głowy przyklejamy rogi lub uszy, jak kto chce. Pamiętajmy, że woda służy nam w tym przypadku jako klej.  
  • Wykałaczką rysujemy oczy i nos, przystrajamy też figurkę (dziurki, szlaczki itp.). 
  • Baranki możemy wysuszyć w piekarniku lub pozostawić do wyschnięcia np. na rozłożonej folii.
  • Następnie malujemy baranki, do tego celu możemy wykorzystać farby lub lakiery do paznokci.  

Baranki wielkanocne z masy solnej

Uważam, że obdarowanie kogoś własnoręcznie zrobioną ozdobą jest bardzo miłe i praktykuję już tę tradycję od kilku lat, oczywiście nie zawsze wykorzystując masę solną. Poza tym wykonanie takiego baranka nie zajmuje dużo czasu, nie potrzeba drogich materiałów i specjalnych talentów – nawet mój syn, który nie jest uzdolniony plastycznie i z daleka omija wykonywanie wszelkich prac plastycznych  z ochotą lepił baranki.

Asia

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *