M jak Mrówka

Dywan na balkon i taras – praktyczny i estetyczny dodatek

Dywan na balkon

Co zrobić, by balkon lub taras rzeczywiście stały się letnim salonem? Wystarczy dodać im trochę przytulności, wyposażając je w chodniki lub dywany. Stały się one bardzo modne, dlatego rynek oferuje wiele tego typu produktów przeznaczonych do użytku zewnętrznego. Śmiało jednak możemy sięgnąć po zwykłe bawełniane chodniczki.

Dywan na balkon
fot. K. Jankowska

Parę dni temu położyłam na tarasie chodnik i mogę powiedzieć, że zmieniła się jakość naszego wypoczynku w tym miejscu. Jest przytulniej, śmiało można chodzić po posadzce gołymi stopami. Chodnik stanowi też bardzo dobrą śluzę brudu dla łap psa – zanim z ubłoconego ogrodu wbiegnie on do pokoju, wyciera łapy o chodnik. Ślady łatwo zmieść zwykłą szczotką, a co jakiś czas chodnik można łatwo wyprać. Dywan na balkon? Polecam!

Po co dywan na balkon i taras

Chociaż zwykło się uważać, że największą rolę w aranżacji tarasu i balkonu odgrywają rośliny w pojemnikach, to jednak ogromny wpływ na wygląd zewnętrznych przestrzeni wypoczynkowych mają też inne elementy. O tym, że taras lub balkon mogą być letnim salonem, mówi się już od jakiegoś czasu. Do niedawna wystarczyło w tym celu postawić komplet wypoczynkowy lub stół z krzesłami. Aktualnie tarasy aranżuje się jak wnętrze domu – oprócz typowych zestawów mebli ogrodowych coraz częściej można tam spotkać zwiewne zasłony, lampy podłogowe i stołowe, obrazy na ścianach, a na posadzkach chodniki i dywany.  Coraz więcej osób docenia walory praktyczne i ogromny potencjał dekoracyjny wszystkich tych elementów. Podłoga ma tu szczególne znaczenie, bo nierzadko jest mało efektowna – ciekawy dywan lub chodnik może przykryć zniszczone płytki czy betonowa wylewkę. Przestrzeń do wypoczynku na zewnątrz staje się dzięki dywanom bardziej przytulna, domowa. Warto przy tym dodać, że dywany układamy głównie na zadaszonych balkonach i tarasach, łatwiej wtedy zabezpieczyć je przed opadami deszczu oraz bardzo silnymi porywami wiatru. 

Jaki chodnik lub dywan na balkon i taras

Na zewnątrz dywany szybciej się także brudzą, między innymi przez pyłki z drzew i traw. Nietrudno też o kurz, a jeśli taras połączony jest z ogrodem również o uporczywe zabrudzenia z błota czy trawy, które wnosimy na butach. To dlatego walory funkcjonalne dywanów i chodników na taras – łatwość czyszczenia i prania – mają podstawowe znaczenie. Dlaczego boimy się dywanów i chodników na tarasie? Jak każda tkanina, również dywan wydaje nam się nieodporny na działanie wilgoci, boimy się, że szybko nasiąknie wodą i z czasem odkształci się. Na taras lub balkon najlepiej wybierać dywany zewnętrzne, które są odporne na działanie opadów, nie zagraża im też wilgoć utrzymująca się długo w powietrzu, a długotrwały kontakt ze słońcem nie powoduje blaknięcia tkaniny. Powierzchnia zewnętrznych dywanów i chodników zazwyczaj jest gładka, a przez to łatwa do utrzymania w czystości – każdy kurz i brud łatwo zmieść zwykłą szczotką, można też szybko go odkurzyć. Wymaganiom tym najlepiej sprostają dywany syntetyczne – w odróżnieniu od dywanów z naturalnych włókien, np. wełnianych nie chłoną wody, nie zmieniają koloru pod wpływem promieniowania UV i nie odkształcają się. Bez problemu taki chodnik lub dywan może leżeć na zewnątrz przez cały sezon – nie trzeba go zwijać i zabierać do domu w każdą deszczową pogodę. Najlepiej sprawdzą się dywany i chodniki wykonane z antystatycznego polipropylenu – to bardzo trwałe włókna syntetyczne, które nie chłoną wody ani wilgoci i nie przyciągają kurzu.

Dywany na taras sznurkowe, czyli tkane na płasko, mają sprężystą, mocno zbitą i twardą strukturę, która ułatwia utrzymanie czystości. Dzięki płaskiej powierzchni w dywanie nie gromadzą się zabrudzenia, łatwiej jest zebrać z niego kurz, okruszki jedzenia i inne odpadki, które stanowią idealną pożywkę dla bakterii, grzybów i roztoczy. Dywany sznurkowe mogą występować pod różnymi nazwami – jako dywany na taras tkane, tkane na płasko lub sizalowe. Dywany z naturalnych włókien nie są uznawane za najlepsze na balkon czy taras – bardzo źle reagują na wilgoć, kontakt z wodą i nadmierną ekspozycję na słońce. Zrezygnujmy z wyrobów wełnianych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wprowadzić do aranżacji tarasów i balkonów niewielkie bawełniane chodniczki, które łatwo wypierzemy w pralce. Na balkonie można też położyć dywanik łazienkowy – dzięki antypoślizgowemu spodowi będzie on bezpieczny, łatwo go też wyprać.

autor tekstu: Hania
zdjęcie tytułowe: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *