M jak Mrówka

Dywan do pokoju dziecięcego

Dywan do pokoju dziecięcego

Pokój dziecka powinien być przytulny i radosny. Dywan – odpowiednio dobrany, będzie elementem, który w znacznym stopniu przyczyni się do stworzenia ciepłego klimatu tego wnętrza.

Dywan do pokoju dziecięcego

Dywan do pokoju dziecięcego może spełniać także więcej funkcji, między innymi pozwala zaaranżować przyjazny kącik zabaw, dzieci i to w każdym wieku uwielbiają spędzać czas na podłodze. To także skuteczna bariera dla chłodu – zapewniają dobrą izolację termiczną. Może również inspirować zabawy, pobudzać wyobraźnię czy po prostu wywoływać dobry nastrój. Niektóre rodzaje są także dobrym regulatorem poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Przeciwnicy obecności tego rodzaju okładzin w pokoju dziecka oczywiście twierdzą, że to poważne źródło alergenów – włókna wielu dywanów to doskonałe środowisko dla rozwoju roztoczy, łatwo gromadzą się na nim wszelkie zanieczyszczenia. Ale i na to jest sposób – wystarczy dbać o jego czystość – środki do prania dywanów są coraz skuteczniejsze. Najlepiej wybrać dywan z odpowiedniego włókna, należy zwrócić uwagę na jego wysokość oraz rodzaj splotu – najlepiej wybierajmy produkty płasko tkane lub pętelkowe z krótkim runem.

Dywan wełniany lub bawełniany do pokoju dziecka

Kupując dywan, zwróćmy uwagę na to, z jakiego włókna został wykonany. Do pokoju dziecięcego często wybierane są dywany bawełniane. Najlepszy będzie wykonany z bawełny proeko, do której produkcji nie używano pestycydów. Dywany bawełniane mogą być elementem wyposażenia alergików. Są miękkie i dość wytrzymałe oraz łatwe do utrzymania w czystości – można je samodzielnie prać. Do pokoju dziecięcego warto wybrać dywan dwustronny, który można użytkować z dwóch stron, co jest bardzo wygodne. W pokoju dziecięcym sprawdzą się wysokiej jakości dywany wełniane. Są one wyjątkowo ciepłe, bardzo miękkie w dotyku. Budują też dobry mikroklimat – doskonale regulują poziom wilgotności w pomieszczeniu – przyjmują jej nadmiar, a gdy powietrze jest wysuszone, oddają wilgoć do otoczenia. Nie elektryzują się oraz doskonale wytłumiają hałas.

Dywany z tworzyw sztucznych do pokoju dziecka

Dobrym wyborem do pokoju malucha będą dywany poliamidowe. Można je zaliczyć do bardzo wytrzymałych na oddziaływanie mechaniczne – ich włókna nie wycierają się i nie gniotą, chociaż z czasem blaknie ich kolorystyka. Dzięki odporności na działanie grzybów, bakterii oraz moli są idealne do pokoju alergika, Jeśli zależy nam na szczególnie atrakcyjnym wzornictwie wybierzmy należący do grupy okładzin poliamidowych dywan akrylowy. To często wyroby bardzo wysokiej jakości, nie ustępujące nawet wełnianym – akryl jest uważany za najbardziej szlachetne włókno syntetyczne, z którego wykonuje się dywany. Są miękkie, sprężyste, a także bardzo ciepłe. Mają też właściwości antyelektrostatyczne. Nie można dopuszczać do ich zawilgocenia – samodzielne pranie jest ryzykowne, dlatego wymagają czyszczenia chemicznego,

Atrakcyjne wzory i kolory dywanów do pokoju dziecięcego

Dywany produkowane z myślą o pokoju dziecka to bardzo duża grupa produktów. Wyróżnia je tematyka – często goszczą na nich postaci z bajek czy kreskówek lub też ulubione przez dzieci motywy wzięte z natury – rośliny i zwierzęta oraz różnego rodzaju zabawki poczynając od lalek aż po samochodziki czy samoloty, często naśladujące uproszczoną formę charakterystyczną dla ilustracji książek czy filmów przeznaczonych dla dzieci. Dużą grupę tworzą także dywany o niebanalnych kształtach, np. okrągłe, owalne, trójkątne, a nawet w kształcie serca, domku, kwiatka czy misia. Jednak coraz częściej decydujemy się na ułożenie w pokoju dziecka dywanu bardziej uniwersalnego, który będzie dobrze wyglądał zarówno w pokoju kilkulatka, jak i nastolatka. Na taki ponadczasowy warto się zdecydować szczególnie, gdy koszt dywanu nie był niski. To także dobry wybór, gdy chcemy wnętrzu dodać nieco „dorosłości”. Zbyt wiele słodkich, typowo dziecięcych motywów może bowiem męczyć także dziecko.

autor tekstu: Ania
zdjęcia: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *