M jak Mrówka

Czajnik z regulacją temperatury – czy warto go kupić

Czajnik z regulacją temperatury – czy warto go kupić

Mój czajnik elektryczny w końcu się popsuł. Ucieszyłam się nawet z tego, bo nie pasował mi do aranżacji kuchni, a nie miałam sumienia go wyrzucić. Koleżanka, która akurat wpadła na kawę zaczęła zachwalać swój czajnik z regulacją temperatury. Czy warto go jednak kupić?

Czajnik, czy to elektryczny, czy na gaz ma za zadanie zagotować wodę. Jednak w przypadku czajnika z regulacją temperatury sprawa wygląda nieco inaczej – podgrzewa wodę do określonej temperatury. A z tego, co przecież wiemy to ani kawy, ani herbaty nie należy zalewać wrzątkiem. Na przykład zalecana temperatura do parzenia espresso wynosi 95oC, herbaty białej – ok. 80oC, herbaty żółtej – 75-80oC, herbaty zielonej japońskiej – 60-75oC, herbaty zielonej chińskiej – 75-90oC, herbaty czerwonej, czarnej i owocowej – 95°C, herbaty niebieskiej i ziołowej – 90-95°C. To tylko nieliczne przykłady, ale jak łatwo zauważyć, w żadnym przypadku temperatura nie przekracza 100oC.

Czajnik z regulacją temperatury – co oferuje rynek

Producenci oferują czajniki, które różnią się nie tylko wyglądem, ale także sposobem wyboru i ustawienia temperatury. Zazwyczaj regulacja jest kilkustopniowa – od czterech do sześciu stopni. W takim czajniku możemy podgrzać wodę np. do 60, 70, 80 czy 95oC. Pożądaną temperaturę możemy ustawić za pomocą przycisków przypisanych do konkretnych temperatur. Niektóre modele wyposażone są w panel z przyciskami przyporządkowanymi od konkretnych napojów. To wygodne rozwiązanie, ponieważ nie musimy pamiętać wymagań poszczególnych napojów – wybranie przycisku z odpowiednim napojem oznacza, że czajnik automatycznie nagrzewa wodę do temperatury właściwej dla danej kawy czy herbaty. Możemy również zdecydować się na taki rodzaj czajnika, w którym temperaturę reguluje się się przyciskami „+” i „–”. Nowoczesnymi modelami czajników z regulacją temperatury są modele wyposażone tzw. pierścienie świetlne. Pierścień umieszczony jest w podstawie czajnika. Wraz z nagrzewaniem się wody (a także podczas ochładzania) zmienia on kolor. Gdy woda osiągnie ustawioną temperaturę, lampka „stanu” przestanie migać i zaświeci się światłem ciągły, po czym zgaśnie. Warto wybrać czajnik z funkcją podtrzymania temperatury wody – aktywujemy ją najczęściej jednym przyciskiem, po ustawieniu wybranej temperatury. Czas działania tej funkcji zależy od modelu i może trwać np. 30 minut (maksymalnie jest to 45 minut). Po tym czasie zwykle słyszymy sygnał dźwiękowy, po którym czajnik samoczynnie się wyłącza.

Dodatkowe funkcje czajnika z regulacją temperatury

Czajniki z regulacją temperatury mają także inne funkcje oprócz wspomnianego podtrzymywania temperatury, np. funkcja programowania startu na określoną godzinę czy funkcje chroniące przed przegrzaniem, gotowaniem z otwartą pokrywką. Mi najbardziej podoba się funkcja określenia startu – na pewno ustawię go równo z budzikiem.

autor tekstu: Asia
zdjęcia: materiały prasowe

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *