M jak Mrówka

Drzewko w doniczce – klon orientalnie zadomowiony

Drzewko w doniczce – klon orientalnie zadomowiony

Odrobina natury w doniczce? Czemu nie? Łatwy do wykonania miniogródek w dekoracyjnej doniczce przywodzący na myśl orientalne japońskie kompozycje doniczkowe i drzewka na miarę sztuki bonsai to propozycja do wykonania właśnie na wiosnę.

Ta urokliwa dekoracja wprost z natury nie wymaga ani specjalnych nakładów finansowych, ani szczególnie żmudnego wykonania. Założenie jest proste, aby posadzić drzewko w doniczce, trzeba najpierw znaleźć niewielką „samosiejkę”, czyli młodą sadzonkę drzewa, która wyrosła samoistnie z nasionka porzuconego przez wiatr lub ptaki. Do takich drzew będzie należał np. dąb, lipa, jarząb, ale szczególnie urokliwy ze względu na dekoracyjne ulistnienie będzie klon.

Zainspirowały mnie szczególnie atrakcyjne kompozycje wykonane samodzielnie przez internautów i postanowiłam spróbować posadzić własne drzewko w doniczce, tym bardziej, że w okolicach podjazdu do domu zauważyłam idealną na ten cel sadzonkę – niewielki młody klon.

Co przyda nam się do posadzenia drzewka w doniczce

Aby nasza kompozycja miała dekoracyjny charakter i wpisywała się nieco we wspomniany orientalny styl, warto zakupić na ten cel dekoracyjną niską doniczkę lub misę ceramiczną, która wyglądem i fakturą będzie również nawiązywała do dekoracji rodem z Azji.

Drzewko w doniczce – klon orientalnie zadomowiony
fot. Galicja, TinTours, Cermax

Bardzo efektownie wyglądają również minidrzewka posadzone w wyższym szklanym naczyniu, szczególnie jeśli wypełnimy je różniącym się w kolorze i fakturze podłożem (na przemian ziemią, piaskiem, drobnym żwirem lub grysem ozdobnym). Do tego celu doskonale nadawać się będą dekoracyjne osłonki i doniczki do storczyków.

Drzewko w doniczce – klon orientalnie zadomowiony
fot. Pinterest Cermax, Galicja

Do pozyskania sadzonki, a także umieszczenia jej już potem w doniczce przyda się typowy minizestaw narzędzi ogrodowych: niewielka łopatka, pazurki, widełki. Dla wygody skorzystajmy też z rękawiczek roboczych.

Do wypełnienia doniczki wystarczy podłoże uniwersalne, ale możemy na ten cel wykorzystać również ziemię do roślin ozdobnych i kwiatów doniczkowych.

Warto zaopatrzyć się również w aktywowany węgiel, stosowany i polecany do ogrodów w słojach, który będzie zapobiegał przez rozwojem drobnoustrojów: bakterii gnilnych i grzybów.

Do wykończenia kompozycji z drzewem w doniczce przyda się coś zielonego jak żywy mech lub drobne różyczki rojnika (możemy pozyskać je z ogrodu, lasu lub parku) oraz ozdobne kamienie, fragmenty kory lub niewielkie gałązki.

Jak posadzić samodzielnie drzewko w doniczce krok po kroku?

  • Przygotowujemy doniczkę, jeśli jest to dekoracyjna osłonka do roślin doniczkowych, możemy wypełnić ją plastikową doniczką produkcyjną (zwykle kupując sadzonki roślin ozdobnych do domów zostawiamy czasem na domowe potrzeby ogrodnicze – teraz można ją wykorzystać).
  • Dno doniczki wypełniamy grysem lub żwirem (drenaż), dodajemy nieco węgla aktywowanego i wsypujemy podłoże do 3/4 wysokości.
  • Sadzonkę w miejscu gdzie rośnie odsłaniamy ze ściółki i podłoża, jak najgłębiej docierając do korzeni rośliny. Powoli obruszamy młode drzewko, podważamy lekko łopatką i lekko obracając na obie strony staramy się wyciągnąć z ziemi. Nie musimy wyrwać pełnego systemu korzeniowego młodego drzewka, wystarczy, żeby był duży fragment wiodący, a od niego wianuszek małych, z których będzie mógł odbudować nowy w naszej doniczce.
  • Roślinę osadzamy w podłożu doniczkowym i dopełniamy ziemią, dociskamy palcami, tak by ustabilizować roślinę.
  • Podlewamy i na koniec dekorujemy kompozycję wedle uznania i jeśli zdecydowaliśmy się na żywe rośliny towarzyszące, podlewamy lub zraszamy sadzonki ponownie. Drzewko w doniczce będzie czuło się najlepiej na zewnątrz w zacisznym miejscu, na balkonie, tarasie, parapecie okna. Trzeba pamiętać, że ze względu na płytką doniczkę nie może być narażone na mocne porywy wiatru i duże opady.
Drzewko w doniczce – klon orientalnie zadomowiony
fot. ASK

autor tekstu: Dominika
zdjęcie otwierające: ASK

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *