M jak Mrówka

Detale akcentujące, czyli jak dodać wnętrzom życia!

Detale akcentujące, czyli jak dodać wnętrzom życia!

Nic tak nie doda charakteru wnętrzom, jak mocny detal – element dopełniający aranżację, który zawsze będzie zwracał na siebie uwagę kolorem, materiałem czy formą.

Oszczędne aranżacje to nadal jeden z najbardziej dominujących trendów w urządzaniu wnętrz. Ich atrakcyjność polega m.in. na nadaniu przestrzeni uporządkowanej, czystej stylistycznie formy. W takich stylizacjach dominują proste kubiczne meble o zbliżonych do siebie kształtach. Także kolorystyka sprzętów, mebli, tekstyliów, a nawet drobnych elementów, takich jak donice, szkło, ceramika jest utrzymana w tej samej gamie barw. Wyważona elegancja tak zaprojektowanych mieszkań i domów jest jednak nudna! Wnętrza są przewidywalne i wiele osób (ja!) czuje się w nich jak w hotelu lub aranżacji eleganckiego sklepu. Co może odmienić tak schematycznie zaprojektowane wnętrza?

Detale akcentujące, czyli jak dodać wnętrzom życia!

Detale akcentujące, czyli jak dodać wnętrzom życia!

Pomysły na ożywcze detale

Przełamać taki odbiór wnętrz, ocieplić je i zindywidualizować pozwolą różne rozwiązania. Dobrze je tak tworzyć, by zaskoczyć ich obecnością we wnętrzu. Duże pole do popisu daje użycie tekstyliów, których wymiana nie jest zbyt kosztowna, można więc je często wymieniać i doskonale służą ocieplaniu wnętrz. Może to być jedna lub kilka poduszek, których kolor lub materiał będą kontrastować z kanapą, sprawdzi się też dywan z orientalnym, tradycyjnym wzorem. Doskonałym narzędziem będzie też stary mebel z litego lub fornirowanego drewna. Jego indywidualność podkreśli rysunek słojów, bogata struktura, ciepły kolor czy forma kontrastująca z nowoczesnym wyposażeniem. Nie musi to być antyk, dobrze sprawdzą się komody czy stoliki z lat 60. Sięgajmy też po drobne elementy uzupełniające: kiczowata lampa, kolorowe donice – każda z innego okresu, szklana ryba z mieszkania po babci i wiele innych. Ich obecność sprawi, że poczujemy się jak w domu!

Detale akcentujące, czyli jak dodać wnętrzom życia! Detale akcentujące, czyli jak dodać wnętrzom życia!
Detale akcentujące, czyli jak dodać wnętrzom życia! Detale akcentujące, czyli jak dodać wnętrzom życia!

Akcent kolorystyczny

Z pewnością najważniejszym narzędziem, który pozwoli stworzyć kontrast z dominantą aranżacyjną jest kolor. W nowoczesnych wnętrzach bazą kolorystyczną są najczęściej odcienie bieli, szarości i beżu. To podstawa otwierająca duże możliwości do dowolnych dopełnień kolorystycznych. Najsilniejszy efekt da użycie elementu w mocnej, soczystej barwie. Może to być choćby neonowy róż, fuksja, cała gama słonecznych żółcieni, szmaragdowa zieleń, kobaltowy błękit, koralowy i wiele innych. Nie wprowadzajmy jednak zbyt wielu takich barw do wnętrza – pamiętajmy, że ma to być tylko akcent. Jeśli chcemy bardziej ożywić aranżację, sięgnijmy po przedmioty w kolorach dopełniających lub kontrastowych. Kontrast będziemy mogli stworzyć łącząc kolory z przeciwnych stron koła barw, które oddaje porządek widma barwnego w tęczy, pamiętajmy, że nie ma w nim czerni, bieli oraz szarości, tak istotnych w urządzaniu nowoczesnych wnętrz. W wyborze koloru akcentu znaczenie ma także strona świata, z której mamy dopływ światła słonecznego. Jeśli okna są usytuowane od wschodu czy północy, zastosujmy kolory, które dodadzą pomieszczeniom światła, w tych od południa lub zachodu akcenty mogą być bardziej stonowane.

Detale akcentujące, czyli jak dodać wnętrzom życia! Detale akcentujące, czyli jak dodać wnętrzom życia!
Detale akcentujące, czyli jak dodać wnętrzom życia! Detale akcentujące, czyli jak dodać wnętrzom życia!

Siła ścian

Bardziej odważni i przyjaźni aranżacjom eklektycznym mogą też wyróżnić kolorem lub wzorem fragment ściany. Najlepiej w ten sposób podkreślić aneks funkcjonalny, gdzie użycie innej barwy będzie uzasadnione i skomponować dzięki temu tło dla kanapy, stołu jadalnianego, biurka czy łóżka. Oczywiście najwięcej możliwości daje użycie farb, można także wykorzystać naklejki, szablony, tapety, samoprzylepne panele winylowe. A więc do dzieła!

Ania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *