M jak Mrówka

Czas na koralowy! Kolor roku 2019

Czas na koralowy! Kolor roku 2019

Wybór barwy koralowca przez Instytut Panton na Kolor roku 2019 ma ideowe podłoże. Jak twierdzą znawcy i obserwatorzy kolor o numerze 16-1546 i nazwie Living Coral odnosi się do afirmacji życia i potrzeby odnawiania ludzkich relacji. Jest to jednocześnie kolor z palety barw ciepłych, co sprawia, że ma siłę energetyzującą i ożywiającą.

Czas na koralowy! Kolor roku 2019Moda na koralowy, ogłoszony właśnie kolorem nadchodzącego 2019 roku, nie jest niczym nowym. To kolor bardzo kobiecy. Barwa ta jest doskonale znana na przykład w świecie makijażu – to jedne z wiodących barw lakierów do paznokci i szminek, które są ponad modą. Co jakiś czas wraca do mody odzieżowej. Jednak awans koralowego do koloru roku zwiastuje przenikanie go do innych stref życia, również mody wnętrzarskiej.

Czas na koralowy! Kolor roku 2019Siła koloru koralowego

Zjawisko ograniczonych kontaktów międzyludzkich i zaniku głębszych relacji domaga się uzdrowienia. Koralowy jest kolorem intymności i ocieplenia relacji – może je pobudzić, ożywić, wprowadzić do nich nową energię. Nawet drobne gadżety w tym kolorze, takie jak obudowa smartfona może zachęcić do większej bliskości między ludźmi. To wyraźna przeciwwaga dla dominujących w naszym stechnicyzowanym świecie szarości czy czerni. Koralowy należy do kolorów autentycznych – nie jest to wynik laboratoryjnych mieszanek, a barwa autentycznego zjawiska natury. I taką autentyczność ma wyrażać i do niej zachęcać. Kolor ten ponadto budzi optymizm, sprzyja towarzyskim kontaktom. Ma to być również ukłon w stronę przyrody – zwraca uwagę na zanikające cuda natury, jakimi są koralowce. Kruche, delikatne, ale podobnie jak ludzkie relacje warte ocalenia. To jednak również kolor występujący w bardziej nam dostępnej naturze – nawet nie zdajemy sobie sprawy jak wiele kwiatów jest w tym kolorze.

Czas na koralowy! Kolor roku 2019 Czas na koralowy! Kolor roku 2019

Co polubi koral

Najbliższy rok przyniesie nam z pewnością wiele inspiracji dla użycia tego koloru w różnych kontekstach. Jakie barwy będą mu towarzyszyły? Jakie materiały pokocha najbardziej? Gdybyśmy już teraz chcieli zaszaleć z tym kolorem w naszych wnętrzach, bezpiecznym zastosowaniem będą na pewno detale architektoniczne, tkaniny w niewielkich ilościach, pojedyncze ściany lub ich niewielkie płaszczyzny, a przede wszystkim drobne dodatki. Na pewno koralowy sprawdzi się na płytkach ceramicznych – już teraz znajdziemy wiele kolekcji w tym kolorze. Bardzo dobry efekt może przynieść na tkaninach obiciowych, ręcznikach, obrusach. Sprawdzi się w towarzystwie drewna w ciepłym kolorze. Podobnie jak dominujący do niedawna brudny róż polubi sąsiedztwo szarości, czerni, bieli, prawdopodobnie też swoje naturalne otoczenie, czyli głęboki błękit oceanicznej głębi. Podobnie jak drogocenny kruszec, zdominuje strefę dekoracji – na pewno w 2019 roku będziemy mogli kupić koralowe kubeczki, filiżanki i deski do krojenia. Na pewno pojawi się w deseniach kwiatowych i geometrycznych tapet oraz naklejek ściennych.

Czas na koralowy! Kolor roku 2019 Czas na koralowy! Kolor roku 2019
Czas na koralowy! Kolor roku 2019 Czas na koralowy! Kolor roku 2019

Koralowy już na półkach z farbami

Producenci farb wyprzedzili moment ogłoszenia trendu. Koralowy w różnych odcieniach znajdziemy w ofercie gotowych do użycia farb. „Istny koralowy”, „koralowy szyk”, „koralowa laguna” to tylko przykłady nazw konkretnych produktów, których lista za chwilę z pewnością się wydłuży. Możemy pomalować ściany w tym kolorze sięgając zarówno po farby akrylowe, lateksowe, jak i ceramiczne. Odcień ten dostaniemy również na półce z farbami do drewna i metalu. Koralowy świat wita nas!

Czas na koralowy! Kolor roku 2019  Czas na koralowy! Kolor roku 2019

Hania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *