M jak Mrówka

Dekoracje z plonów jesieni

Dekoracje z plonów jesieni

O tym, że natura jest inspiracją dla wszelkich sztuk wiemy wszyscy. Wykorzystajmy więc jej owoce, których jesień dostarcza nam pod dostatkiem. Jakie dekoracje możemy stworzyć z jesiennych owoców z naszego ogrodu?

Ogród jesienią dostarcza nam szczególnie wielu elementów, które mogą nam posłużyć do wykonania efektownych dekoracji wnętrz, tarasu czy strefy wejścia. Inspiracją do ich wykonania może być choćby malarstwo holenderskie. Chyba wszystkich zachwycają XVII-wieczne obrazy martwej natury? Zaprojektujmy więc własne z udziałem dyni, winogron, orzechów, kasztanów czy zbóż zebranych podczas jesiennych spacerów. Z powodzeniem obok kwiatów mogą o tej porze roku ozdobić nasz dom i posesję.

Dekoracje z plonów jesieni Dekoracje z plonów jesieni
Dekoracje z plonów jesieni Dekoracje z plonów jesieni Dekoracje z plonów jesieni

Dynia – klasyka jesiennego designu

Do najbardziej charakterystycznych elementów jesiennych dekoracji należy dynia. W kompozycjach sprawdzają się zarówno te jadalne, jak i dynie ozdobne. Odmiany jadalne mają zazwyczaj charakterystyczny pomarańczowy kolor o różnej sile natężenia tej barwy i kształt zbliżony w pewnym stopniu do kuli. Są doskonałym elementem bazowym wielu kompozycji uzupełnianym innymi uzupełniającymi owocami. Jednak coraz większym powodzeniem cieszą się dynie ozdobne. Ich kształty i kolory są tak różnorodne, że można z kilku odmian stworzyć jedyną w swoim rodzaju dekorację. Do bardzo efektownych należą te w formach przypominających tykwy, grzyby, gruszki, rozgwiazdy i wiele innych. Godne uwagi są takie odmiany, jak: kulista Ambar w zielonym kolorze z szarymi plamami, Birnella, która ma owoce przypominające kształtem gruszkę, kulista, biała Lumina czy też Heart of Gold w formie serca.

Dekoracje z plonów jesieni Dekoracje z plonów jesieni
Dekoracje z plonów jesieni Dekoracje z plonów jesieni
Dekoracje z plonów jesieni Dekoracje z plonów jesieni

Co jeszcze na jesienne dekoracje?

Do stworzenia efektownej kompozycji warto wykorzystać także inne owoce, których o tej porze w ogrodzie nie brakuje. Sięgnijmy więc koniecznie po kasztany. Do najbardziej dekoracyjnych należą te, które dopiero się otwierają i otacza je jeszcze kolczasta zielona łupina. Wzorem barokowych mistrzów pędzla w naszych kompozycjach nie powinno też zabraknąć winogron. Dużą dawkę ciepłej jesiennej czerwieni zyskamy dzięki owocom dzikiej róży, jarzębiny czy głogu. Z uwagą przyjrzyjmy się opadającym liściom. Pamiętajmy również o walorach dekoracyjnych pięknych o tej porze jabłek, gruszek czy śliwek. Z nich można też skomponować piękną i smaczną ozdobę.

Dekoracje z plonów jesieni Dekoracje z plonów jesieni
Dekoracje z plonów jesieni Dekoracje z plonów jesieni

Ania

Zdjęcia: Fotolia.com, Pixabay.com

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *