M jak Mrówka

Na co kominom czapki?

Na co kominom czapki?

Regeneracyjny remont dachu, sprowadzający się do jego uszczelnienia i pomalowania oraz poprawy obróbek wokół komina, może okazać się niewystarczający, jeśli zapomnieliśmy o jednym drobnym detalu – czapkach na kominach.

Kiedy 8 lat temu remontowaliśmy dom, a jednym z elementów tego przedsięwzięcia była renowacja dachu, nie wzięliśmy pod uwagę jednej ważnej, jak się okazało, rzeczy – poprawienia stanu leciwych już naonczas kominów i założenia na nich zabezpieczających czapek kominowych.

Brak czapek kominowych – jakie skutki?

Nasze ceglane kominy wydawały się dość estetyczne i w dobrym stanie, nikt jednak nie oceniał ich z góry z tzw. lotu ptaka. O tym, że jednak coś dzieje się nie tak, poinformował nas rozprzestrzeniający się z czasem zaciek na strychu, wzdłuż ścianki kominowej. Plama oraz wyraźnie mokra ściana pojawiały się po dużych opadach oraz ulewach, z każdym miesiącem coraz większe i coraz bardziej niepokojące.

Zwykle pod pokryciem dachowym znajdują się warstwy izolacyjne – dostająca się tam woda, zanim dotrze do ściany i ujawni się żółtawym zaciekiem doprowadzi wcześniej do przegnicia ocieplenia, a także pojawienia się grzyba.

W czasach, kiedy budowano nasz dom, stosowało się dość proste rozwiązanie budowlane. Jeśli komin był w typie „zamknięty”, czyli nie odprowadzał spalin, a jedynie był to szyb wentylacyjny, zwieńczano go porostu pecyną betonu, która miała osłonić i ochronić szczeliny łączenia cegieł, zapewniając spływanie wody po kominie. Niestety takie rozwiązanie nie wytrzymało próby czasu. Czynniki atmosferyczne sprawiły, że na skutek przemarzania beton popękał, a woda miała swobodny przepływ pomiędzy spoiny ceglane.

Na co kominom czapki?  Na co kominom czapki?

Co daje czapka na kominie

Z powyższych względów komin wykonany z cegły powinien być dobrze zabezpieczony nie tylko wokół obróbką blacharską, ale również od góry osłonięty czapką, na ogół wykonaną z tego samego materiały co pokrycie dachu – tak by wyglądała estetycznie.

Cegły, z których wykonany zostaje komin, jak również spoiny je łączące mają z czasem tendencje do erozji, rzeszotowienia, pękania i kruszenia. Zalegający na kominach śnieg oraz woda deszczowa mogą z czasem przenikać w różnych miejscach i meandrować pomiędzy szczelinami czy uskokami cegieł, przenikając do wnętrza, zawilgacając tym samym ściany i inne elementy konstrukcyjne. Czapka doskonale zabezpiecza i tworzy barierę dla wody, ale również dla innych czynników, które wpływają na stan i żywotność kominów.

Nasze czapki kominowe

W bryle naszego domu zaprojektowano aż 4 kominy: 3 pełne, prowadzące przewody wentylacyjne, oraz 1 komin spalinowy, odprowadzający dym z kominka z wkładem.

Na co kominom czapki? Na co kominom czapki?
Na co kominom czapki? Na co kominom czapki?

Jak można się domyślić, kominy nie trzymały typowych dziś standardów i każdy miał indywidualny rozmiar. Tym samym dla każdego z kominów trzeba było przygotować inną czapkę. Powstały z blachy dachowej o kolorze odpowiadającym barwie pokrycia całego dachu. Fachowcy wykonali każdą własnoręcznie z kopertowym łamaniem zapewniającym dobry spływ wody i niezaleganie śniegu. Jednocześnie poprawili stan, szczególnie jednego z kominów, w którym cegły poruszały się luźno, wzmacniając je za pomocą kotwy chemicznej.

Na co kominom czapki? Na co kominom czapki?

Dla komina otwartego, który również nie trzymał typowego dziś dla kominów spalinowych rozmiaru, została przygotowana czapka otwarta z wyprowadzonym do góry rantem. Dla typowych ceramicznych kominów spalinowych zwykle w komplecie przygotowane jest stożkowate zakończenie pozwalające na montaż czapki – nasady z tzw. strażakiem (chroniącym przed czynnikami atmosferycznymi oraz wspomagającym proces odprowadzania dymu i zapobiegającemu jego cofaniu się).

Dominika

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *