M jak Mrówka

Akcesoria łazienkowe w typie eko

Akcesoria łazienkowe w typie eko

Prosta skromna łazienka, a w niej akcesoria z naturalnych materiałów: drewna, bambusa czy naturalnej rafii? To moda na bycie eko, która znajduje coraz większe odzwierciedlenie w dekoratorstwie i stylowym wystroju wnętrz, także łazienek i pokojów kąpielowych.

Szeroko mówi się w ostatnim czasie o zanieczyszczeniu środowiska, o wielkich „wyspach” plastiku na oceanach, o problemach z utylizacją śmieci, o nadmiernej produkcji, większej niż możliwości zużycia i konsumpcji. To wszystko sprawia, że tak jak my, zwykły Kowalski zaczyna bardziej świadomie organizować swoje życie i wybierać rozwiązania, które sprzyjają ograniczeniu produkowania odpadów.

Producenci coraz bardziej wsłuchują się w takie wybory i idą naprzeciw naszej chęci bycia eko.

Akcesoria łazienkowe w typie eko
Akcesoria łazienkowe w typie eko Akcesoria łazienkowe w typie eko

Minimalizm w ilości i formie

To aspekty, które stanowią podstawę wystroju i organizacji przestrzeni. W łazienkach typu eko na pierwszy plan wysuwa się oszczędność – dość oschłe wykończenie w oparciu o beton, kamień, drewno – oraz monotonna, nawiązująca do barw ziemi kolorystyka. Znajdziemy tu proste naturalne drewniane lub bambusowe półki, regały wykonane z olejowanego drewna, przypominające te wprost ze spiżarni, akcesoria tylko z ekologicznych materiałów. W łazience w stylu eko dbałość o to, jak i z czego produkowane są elementy wyposażenia to główne wytyczne ich doboru. Wiodącymi materiałami są tu zatem: drewno, bambus, trawa morska, wiklina, znajdziemy również akcesoria z naturalnych żywic, kamienia i szkła. W subtelnych łazienkowych aranżacjach w stylu eko nie może zabraknąć naturalnych tkanin lnianych i bawełnianych.

Akcesoria łazienkowe w typie eko Akcesoria łazienkowe w typie eko
Akcesoria łazienkowe w typie eko Akcesoria łazienkowe w typie eko

Naturalne materiały biodegradowalne

Coraz większą popularnością cieszą się akcesoria i przedmioty do codziennej higieny wykonane z naturalnych, trwałych, ale jednocześnie w pełni biodegradowalnych lub poddających się wygodnemu recyklingowi materiałów. Króluje tu oczywiście drewno, bambus, trzcina, rafia, a także naturalne zwierzęce włosie. Na rynku coraz większą popularnością cieszą się drewniane szczoteczki do zębów, których rączki wykonane są z drewna lub bambusa, a włoski z biodegradowalnego nylonu, włókien roślinnych lub zwierzęcego włosia. Podobnie produkuje się szczoteczki do paznokci i do czesania włosów. Wiele z akcesoriów higienicznych w stylu eko zawiera też elementy z naturalnego kauczuku i żywic roślinnych. Całą grupę naturalnych ekologicznych gadżetów łazienkowych stanowią akcesoria do kąpieli wprost z toni morskiej: gąbki, szczotki peelingujące i do masażu oraz pumeksy.

Coraz częściej oferuje się też biokosmetyki i preparaty higieniczne w naturalnych opakowaniach, np. mydła w kamieniu, mydła glicerynowe, kule kąpielowe, mieszanki zapachowe w kartonowych i tekturowych pudełeczkach – wyłożone na otwartym regale określają wizerunek łazienki, w której ekologia jest motywem przewodnim.

Ponieważ pobyty w łazience i czynności higieniczne to stałe codzienne rytuały, to właśnie tu można zmienić przyzwyczajenia i poza oszczędzaniem wody ograniczyć na przykład ilość i jakość stosowanych kosmetyków.

Akcesoria łazienkowe w typie eko Akcesoria łazienkowe w typie eko
Akcesoria łazienkowe w typie eko Akcesoria łazienkowe w typie eko

Pojemniki i pojemniczki wielorazowego użytku

Jednym z ważnych elementów dbania o ekologiczne standardy jest rezygnacja z opakowań i produktów jednorazowego użytku. Dlatego w łazience eko nie może zabraknąć pojemników i dozowników na koncentraty oraz kosmetyki z pojemników zbiorczych. Estetyczne, dodające uroku flakony mogą zawierać mydła, szampony, balsamy etc., które zakupujemy raz na jakiś czas w dużych pojemnikach zbiorczych lub tzw. zapasach. Unikamy w ten sposób częstego i regularnego wyrzucania plastikowych butelek i buteleczek.

W konsekwentnie dobranych, estetycznych pojemnikach i flakonach nie może zabraknąć również naturalnych kosmetyków oraz preparatów do higieny, takich jak sól gruboziarnista, orzechy piorące, kwasek cytrynowy, mydła w kamieniu i glicerynowe, lawenda.

Bycie eko to również dbanie o siebie i zbliżanie do natury, stąd też coraz większa popularność kosmetyków bio – bez dodatków chemicznych substancji oraz niszczącej dla środowiska produkcji. Coraz modniejsze staje się również samodzielne przygotowywanie kosmetyków.

Dominika

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *