M jak Mrówka

Dekoracje z patyków – modne i ekologiczne ozdoby

Dekoracje z patyków – modne i ekologiczne ozdoby

Minimalistyczne dekoracje to cały czas aktualny trend. W nowoczesnych wnętrzach, szczególnie o eklektycznym charakterze prostota i siermiężność to zabieg celowy nadający styl. Co zrobi tu zwykły patyk? A no zrobi bardzo dobre wrażenie.

Moda na oszczędność, moda na ekologię, na prostotę i minimalizm sprawia, że do wystroju wnętrz trafiają przedmioty i gadżety, które dotąd znajdowały zastosowanie w miejscach zupełnie niekojarzących się z przytulnością i ciepłem domowego ogniska. Przemysłowe palety, kontenery i skrzynki, campingowe składane meble, oświetlenie z hal fabrycznych i garaży to propozycje, które zagościły już na dobre zarówno w inspiracjach magazynów wnętrzarskich, jak i na ekspozycjach sklepów z asortymentem meblarskim i z akcesoriami do wystroju wnętrz.

Dekoracje z patyków – modne i ekologiczne ozdoby

Ponieważ ten rodzaj poszukiwań w aranżacjach mieszkań budzi moją ciekawość – inspirują mnie rozwiązania oszczędne w formie, ale też tanie, a niekiedy nawet bezkosztowe – moją uwagę przykuł niezwykle pomysłowy dekoracyjny detal, który świetnie wpisuje się we wspomniane wyżej zabiegi stylizacyjne – zwykły patyk. Wykorzystany, by atrakcyjnie ozdobić przestrzeń, a także ją ciekawie zagospodarować wydał mi się wartym polecenia zabiegiem, na co dzień, ale może też i od święta.

Gałąź okazała

Estetyczna gałąź, jak się okazuje może atrakcyjnie ozdobić ścianę. Powieszona na zwykłym konopnym sznurku sama w sobie nabiera estetycznego charakteru. To dobry zabieg, by określić charakter wnętrza – jeśli chcemy, by dodawał ducha etno, bliskiego naturze – nie potrzeba nic więcej. Ale taka wisząca gałąź może również posłużyć jako podstawa do zawieszania innych przedmiotów dekoracyjnych. Zawieszki w postaci sznureczków z piórkami, błyskotkami, kwiatkami mogą uczynić z naszego skromnego patyka popularny „łapacz snów” w sam raz do wystroju sypialni.

Dekoracje z patyków – modne i ekologiczne ozdoby

Dekoracja z patyków z nad morza lub lasu

Wysezonowana słońcem i wytrawiona słoną wodą gałąź o jasno piaskowym kolorze, jaką udaje nam się czasem znaleźć nad morzem, będzie nadawała się na długoletnią dekorację. Możemy jednak wykorzystać każdą inną gałąź, o ciekawym kształcie, ładnym układzie kory, np. znaleziony w lesie brzozowy rozgałęziony patyk. Będzie on jednak wymagał przygotowania.

Dekoracje z patyków – modne i ekologiczne ozdoby

Jeśli świeżą gałąź okorujemy, to wystarczy zaimpregnować ją preparatami do konserwacji i impregnacji drewna. Natomiast gdy będziemy chcieli zachować jej naturalny wygląd i fakturę kory, powinniśmy taką gałąź zarówno zaimpregnować, jak i polakierować specjalnymi lakierami do drewna, które pozwolą na wzmocnienie i zachowanie na dłużej właściwości estetycznych owej gałęzi.

Dekoracje z patyków – modne i ekologiczne ozdoby

Praktycznie i dla ozdoby. A może dekoracje z patyków na święta?

Taki prosty patyk daje wiele możliwości aranżacyjnych, poza ozdobną rolą może świetnie sprawdzić się też praktycznie – jako wieszak, wspornik na inne dekoracje, a także, i to wykorzystanie podoba mi się chyba najbardziej, jako noga czy stelaż lampy. Kompozycja z nowoczesnym industrialnym oświetleniem, przy wykorzystaniu np. żarówek LED imitujących żarnikowe to ciekawy zabieg szczególnie podkreślający prowizoryczny walor tak bardzo pożądany we wnętrzach industrialnych czy vintage.

Wykorzystanie patyków w roli dekoracji to również dobra inspiracja na nadchodzące święta. O wykonaniu choinki z patyków pisaliśmy w zeszłym roku i gorąco zachęcamy do takich prostych, tanich, a bardzo efektownych inspiracji.

Dekoracje z patyków – modne i ekologiczne ozdoby

autor tekstu: Dominika
zdjęcia: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *