M jak Mrówka

Biurko w zieleni

Biurko w zieleni

Praca i nauka zdalna powoli wpisują się w nasz styl życia. Długodystansowa perspektywa pracy w domu coraz bardziej skłania nas do stworzenia przestrzeni sprzyjającej nie tylko skupieniu, ale również zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Otoczmy więc swoje domowe biurka zielenią!

Choć od września zapowiada się powrót dzieci i młodzieży do szkół, to jednak nic nie wskazuje na to, abyśmy w pełnym wymiarze wrócili do biur. Praca zdalna wymaga przeorganizowania naszych mieszkań i domów – miejsce, przy którym rozłożymy laptop nie jest bez znaczenia. Każdy z domowników zazwyczaj szuka najlepszej dla siebie przestrzeni do pracy – jednym lepiej pracuje się w zacisznym gabinecie, innym w pokoju dziennym lub kuchni, bo gwar rodzinnego życia stymuluje ich do pracy. Ci, co potrzebują do pracy światła słonecznego i świeżego powietrza ustawiają biurko przy oknie lub wędrują z pracą na balkon lub taras. Niezależnie od tego, jakie miejsce do pracy wybierzemy, warto włączyć w ich aranżację rośliny doniczkowe.

Żywa zieleń dla zdrowia i relaksu

Rośliny doniczkowe stały się w ostatnim czasie nieodzownym elementem wystroju nowoczesnych biur. Projektanci przestrzeni biurowych ożywiają nimi surowe, nowoczesne wnętrza, budując przy tym atmosferę spokoju i harmonii. Efekty estetyczne nie są jednak jedynym powodem, dla którego do wnętrz wprowadza się naturalną roślinność. Duże znaczenie mają też aspekty zdrowotne, i to zarówno w aspekcie fizycznym, jak i psychicznym. Rośliny jonizują i oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji lotnych, wiele gatunków ma zdolność pochłaniania toksycznych substancji z powietrza. Są też naturalnym filtrem i nawilżaczem powietrza – wszystkie te właściwości sprawiają, że przyczyniają się do lepszego samopoczucia osób przebywających w ich otoczeniu, zwiększają też chęć do podejmowania wysiłku. Oderwanie wzroku od komputera i kontakt wzrokowy z żywą zielenią pozwala odpocząć oczom, minimalizuje też poziom stresu.

Rośliny przy biurku – jak je dobrać i ustawić

Wybierając rośliny doniczkowe do aranżacji biurka w domu, mamy znacznie większe możliwości niż w przypadku aranżacji biura. W domowym miejscu pracy sprawdzą się te same gatunki roślin doniczkowych co w biurach – lithopsy, kaktusy, figowce. Paprocie i rośliny egzotyczne o dużych liściach nie lubią przeciągów, warto o tym pamiętać. Jeśli możemy sobie pozwolić na dużą donicę w okolicy biurka, można wybrać dracenę odwróconą, arekę katechu, fikus tępy, zamiokulkas zamolistny (tzw żelazna roślina), grubosz owalny czy sansewierę. W mniejszych doniczkach bezpośrednio na biurku możemy postawić rośliny o właściwościach oczyszczających powietrze – należą do nich skrzydłokwiat, zielistka, mniejsze odmiany dracen, fikusów i palm. Idealnym pomysłem na rośliny pnące są ażurowe ścianki przy biurku – to ciekawy sposób na miniogród wertykalny w miejscu pracy. Jeśli biurko możemy ustawić przy oknie, naturalnym miejscem będzie ustawienie roślin doniczkowych.

autor tekstu: Hania
zdjęcie tytułowe: Vox

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *