Mimo wszechobecnej mody na plastik, metal, szkło i kamień nic nie zastąpi drewna. Nie wyobrażamy sobie ogrodu bez drewnianych: mebli, trejaży, pergoli, płotów i przesłon. Jest to jednak materiał bardzo wymagający.
Zmienne warunki atmosferyczne, czyli deszcz, słońce i temperatura powietrza, powodują, że drewno zmienia objętość – na zmianę pęcznieje i zsycha się. Wpływa to bezpośrednio na jego trwałość, ponieważ może pękać. W szczeliny chętnie wkrada się wilgoć, która sprzyja rozwojowi chorób. Wraz z silnym nasłonecznieniem powodują rozkład tkanki. W wypaczonym i pełnym szczelin drewnie chętnie lęgną się owady, których larwy żywią się miazgą. Wilgotne środowisko sprzyja też rozwojowi glonów, pleśni i innych grzybów. Wszystko to sprawia, że musimy odpowiednio zadbać o drewno w ogrodzie.
Surowe drewno
Jeśli stoimy przed zadaniem zabezpieczenia surowego drewna dostarczonego bezpośrednio z tartaku, przede wszystkim musimy być pewni, że jest ono dobrze wysuszone. Tylko wówczas możemy przystąpić do impregnacji, a dopiero po niej do malowania. Przed słońcem, deszczem, wilgocią, owadami, glonami i grzybami zabezpieczy drewno specjalny impregnat lub olej. Dostępne na rynku impregnaty zawierają środki chroniące przed niszczącymi czynnikami.
Drewno już zabezpieczone
Częściej jednak mamy do czynienia z drewnem kupionym w sklepie czy składzie drewna, które jest już fabrycznie zaimpregnowane ciśnieniowo. Tak zabezpieczoną powierzchnię można pokryć transparentnym lakierem lub bejcą, które pozwolą drewnu oddychać. Pozostawią również wyeksponowany naturalny rysunek jego powierzchni. Jeśli zdecydujemy się na kryjącą farbę, pozbawimy drewno obydwu atutów.
Zabezpieczenie drewna krok po kroku
1. Niezbędne przygotowanie. Przed rozpoczęciem pracy należy przygotować kilka narzędzi: mieszadło do mieszania impregnatu, pędzel lub wałek do jego nakładania, rękawice ochronne, papier ścierny, folię do zabezpieczania powierzchni nieimpregnowanych.
2. Szlifowanie drewna. Można je wykonać ręcznie papierem ściernym lub mechanicznie za pomocą szlifierki oscylacyjnej. Do impregnowania drewno musi być gładkie i czyste.
3. Nanoszenie impregnatu. Drewno znajdujące się na zewnątrz wymaga bardzo dokładnej aplikacji środka impregnującego. Wymieszany tuż przed nałożeniem impregnat nanosimy pędzlem. Pierwszą warstwę zwykle stanowi impregnat bezbarwny.
4. Powtórna aplikacja. Po wyschnięciu pierwszej warstwy nakładamy drugą, która wzmocni efekt impregnacji i nada drewnu właściwy kolor.
Agata