M jak Mrówka

Rolety, wertikale, żaluzje – zasłony okienne

Rolety, wertikale, żaluzje – zasłony okienne

Mimo że coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych firanek i zasłonek, to jednak nieosłonięte niczym okna nadal stanowią znikomą część w polskich domach i mieszkaniach. I nie ma w tym nic dziwnego.

Można jednak znaleźć kompromis, aby w jak największym stopniu korzystać z naturalnego światła, a zarazem nie czuć się wystawionym na pokaz przechodniów. Wiele z osłon można montować w dowolnym momencie, a także zdemontować do mycia.

Rolety, wertikale, żaluzje – zasłony okienne

Rolety wewnętrzne

W zależności od zastosowanych materiałów mogą zacieniać częściowo pomieszczenie lub całkowicie je zasłaniać. Roleta wykonana z materiałów całkowicie zaciemniających światło to dobra osłona przed porannym słońcem w sypialni położonej od wschodu. Warte polecenia są rolety podwójne: jedna z materiału zaciemniającego, druga jedynie zacieniająca. Dzięki zastosowanym mechanizmom blokującym roletę można zatrzymać w dowolnej pozycji na oknie – pas rolety może zasłaniać tylko dolną albo jedynie środkową część okna, wpuszczać światło od góry i dołu.

Rolety rzymskie

Są odmianą rolet wolno wiszących. Materiał nie jest nawijany do kasety w tradycyjny sposób. Jest poprzedzielany poziomymi, równolegle biegnącymi listewkami w odstępach co 20-30 cm. Podczas podciągania listewki unoszą się po kolei w górę i materiał składa się w harmonijkę. Mogą osłaniać przeszklenia bardzo dużych rozmiarów.

Wertikale

To wykonane ze specjalnych materiałów pionowe lamele zawieszone na poziomej szynie wyposażonej w mechanizm sterujący. Od dołu pasy materiału zakończone są obciążnikami, które je naciągają. Doskonale regulują natężenie światła i skutecznie zasłaniają od otoczenia. Producenci oferują rozwiązania do okien skośnych i łukowych.

Żaluzje okiennicowe

Nazywane z angielska shuttersami. Są to wewnętrzne okiennice o budowie żaluzjowej. Ich drewniane lamelki osadzone są w ramach, które mogą łączyć się wzajemnie dzięki zawiasom ukrytym w ich bocznych krawędziach. Dzięki prowadnicom zamontowanym w górnej części wnęki okiennej można je rozsunąć na boki, składają się wtedy w harmonijkę. Są też dostępne shuttersy przesuwne, które mają ramy niełączone zawiasami.

Agata

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *