M jak Mrówka

Jak wyczyścić przypalony garnek?

Jak wyczyścić przypalony garnek

Nawet najlepszym kucharzom, zdarza się przypalić garnek. I właśnie mojemu mężowi, który gotuje świetnie, ale na chwilę wyszedł do sąsiada, to się przydarzyło. Oczywiście usunięcie spalenizny pozostawił kuchennym pomocnikom – czyli mnie.

Jak wyczyścić przypalony garnekPrzypalony garnek miałam wyrzucić i kupić nowy, ale mój mąż był do niego „przywiązany”, więc postanowiłam zabrać się za jego czyszczenie. Postanowiłam wypróbować najłatwiejszą metodę. Posypałam dno garnka grubą warstwą soli, zalałam wodą tak, aby powstała papka  i pozostawiłam na noc. Rano wypłukałam go wodą, przecierając ściereczką. Jednak garnek nadal był brudny. Wsypałam więc do niego 3 łyżki proszku do prania (może też być mleczko do czyszczenia), nalałam wody i miksturę zagotowałam (kilka minut). Potem umyłam garnek. I ten sposób u mnie zadziałał. Są jednak jeszcze inne domowe metody na przypalone garnki.

Soda oczyszczona

Działa podobnie jak sól, jednak jest silniejsza w działaniu. Sodę mieszamy z wodą, wlewamy do garnka i zostawiamy na noc. Jeśli niestety przypalenizna pozostała, to do garnka wlewamy świeżą wodę, wsypujemy sodę i gotujemy kilka minut. Ta metoda nie służy aluminiowym garnkom.

Tabletka do zmywarki

Do garnka wrzucamy tabletkę do zmywarki, nalewamy 1-2 cm wrzącej wody i pozostawiamy na noc. Rano myjemy garnek, tak jak zwykle. Jeśli mamy mało czasu, to wodę z tabletką gotujemy kilka minut i myjemy garnek.

Ocet lub coca-cola

Do garnka nalewamy kilka centymetrów octu lub coca-coli i gotujemy kilka minut. Nie stosujmy tego sposobu w przypadku garnka emaliowanego. Wadą czyszczenia za pomocą octu jest nieprzyjemny zapach.

Ryż

W przypalonym garnku gotujemy ryż (oczywiście zalany wodą) do momentu, aż cała spalenizna zejdzie. Zamiast sypkiego ryżu, możemy na dno garnka położyć ryż w torebce, który zalewamy wodą i gotujemy. Niestety pozbycie się przypalenizny w ten sposób może to trwać nawet kilka godzin.

Piasek

Bardzo stara, ale sprawdzona metoda usuwania spalenizny polega na wykorzystaniu piasku. Po prostu garnek nim szorujemy. Pamiętajmy, że piasek musi być czysty.

Asia

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *