M jak Mrówka

Co do zmywarki – proszek, tabletka, płyn?

Nowiutka zmywarka mojej mamy wymaga najlepszych preparatów. Wybrałyśmy się więc do najbliższego sklepu na niezbędne zakupy. I stanęłyśmy przed trudnym wyborem.

fot. fotolia.com

Półka z preparatami do mycia naczyń w zmywarkach zaskoczyła nas dużym wyborem. I to nie tylko producentów środków. Stały tam proszki, tabletki, płyny, nabłyszczacze, sole. Ja jakoś nigdy nie zastanawiałam się nad wyborem. Od lat stosuję jedne tabletki i jestem ich zwolenniczką, bo łatwo się je dawkuje. Ale moja mama, świeżo upieczona właścicielka zmywarki, miała nie lada dylemat. Szukała przecież idealnego preparatu, który spowoduje, że nawet najbrudniejsze naczynia będą czyste, a szkło – błyszczące. Takiego, który poradzi sobie także z twardą wodą, często utrudniającą zmywanie.   

I tak stojąc przed tą półką i czytając etykiety dowiedziałam się, że tabletki mogą być jedno- i dwufunkcyjne, dostępne są także jako środki 3 w 1 (czyli są jednocześnie środkiem myjącym, płynem nabłyszczającym i solą zmiękczającą wodę), 4 w 1, 5 w 1, a nawet 7 w 1. Producenci deklarują, że ich preparaty  m.in. chronią zmywarkę, chronią szkło przed matowienie, dają aktywną ochronę srebra, usuwają odporne zanieczyszczenia, usuwają zabrudzenia po herbacie. Jeśli będziemy stosowali tabletki do zmywarki systematycznie, zabezpieczymy nasze urządzenia przed osadzaniem się kamienia i ochronimy je przed innymi uszkodzeniami.

Obok tabletek znajdowały się proszki do mycia w zmywarkach. Podobno są lepsze od tabletek i usuwają nawet tłuszcz czy zaschnięte resztki jedzenia. Niestety, gdy myjemy szkło, to żeby naczynia miały połysk i nie tworzyły się nieestetyczne smugi, do proszku musimy dodawać płyn nabłyszczający i sól do zmywarek. Najlepiej jak wszystkie preparaty będą pochodziły od jednego producenta i miały ten sam zapach. Sól powoduje zmiękczanie wody, a jednocześnie chroni naczynia przed zaciekami i plamami. Jeśli będziemy stosowali je regularnie, to nie dopuścimy do awarii zmywarki i jednocześnie zapewnimy jej niezawodne działanie przez bardzo długi czas.

Dostępne są także środki do czyszczenia w żelu. Powinno się je stosować do mycia delikatniejszych naczyń, w przypadku których zalecany jest możliwie jak najkrótszy cykl zmywania. Są one skuteczne i  jednocześnie delikatne, a dodatkową zaletą ich stosowania jest to, że naczynia błyszczą.   

Na początek moja mama poszła za moją radę i kupiła tabletki. Teraz je testuje, trzymając się wytycznych „Czego nie myć w zmywarce?”.

Asia

 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *