M jak Mrówka

Jak wyczyścić zmywarkę?

Byliśmy na niedzielnym obiedzie u mojej mamy i oczywiście powrócił temat jej najnowszego zakupu – zmywarki. Teraz omawialiśmy nurtujący ją problem, jak myć zmywarkę i czy w ogóle się ją myje?

fot. fotolia.comAby zmywarka służyła nam bez awarii przez wiele lat, a na naczynia były porządnie umyte, należy stosować się do kilku podstawowych zasad.

  • Zmywarka nie może być tylko kurzącym się urządzeniem. Należy ją włączać przynajmniej raz w tygodniu. W ten sposób w filtrze na resztkach jedzenia nie powstanie pleśń.
  • Dokładne mycie zmywarki przeprowadzamy raz na 1-2 miesiące. Zaczynamy od wyjęcia filtrów i dysz. Brudne filtry powodują, że mycie w zmywarce jest nieskuteczne, a zapchane mogą doprowadzić do uszkodzenia mechanizmu zmywarki.  Myjemy je płynem do mycia i ciepłą wodą. Jeśli są mocno zabrudzone, to możemy wyczyścić je za pomocą szczoteczki.
  • Sprawdzamy przepustowość dysz, czy przypadkiem nie utknęła tam np. pestka cytryny. „Obce ciała” możemy usunąć wykałaczką, drucikiem itp.
  • Do pojemnika na tabletkę (proszek) wsypujemy całe opakowanie sody oczyszczonej, a na dnie zmywarki ustawiamy szklankę z octem. Ustawiamy zmywarkę na najdłuższe i najcieplejsze mycie. Aby pozbyć się woni octu, na dno zmywarki możemy rozsypać odrobinę soli oczyszczonej.
  • Jeśli mycie sodą i octem nie było efektywne, możemy dodać do mycia wybielacza. W tym przypadku po jednym skończonym programie ustawiamy następny, ale już z samą wodą – bez dodatku detergentów. Ewentualnie sokiem z cytryny.
  • Uszczelki myjemy gąbką lub ściereczką z mikrofibry zamoczoną w wodzie z płynem do mycia naczyń lub octem. Trudno dostępne miejsca możemy wyszorować np. szczoteczką do zębów. Lepiej nie zdejmować uszczelek, aby nie mieć problemu z ich założeniem. Na koniec wycieramy uszczelki do sucha. Możemy je od czasu do czasu posmarować wazeliną.
  • Zewnętrzną część zmywarki, czyli drzwiczki myjemy w ten sam sposób co uszczelki, czyli za pomocą wilgotnej ściereczki i płynu do mycia naczyń.  
  • Oczywiście na rynku dostępne są preparaty do mycia zmywarek – używamy ich według instrukcji producenta. 

Asia

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *