M jak Mrówka

Ciepły grzejnik w łazience przez cały rok!

Ciepły grzejnik w łazience przez cały rok!

Gdy widzę za oknem słońce, już czuję te wiosenne poranki, kiedy to wyłączamy ogrzewanie, bo sypialnie i kuchnia nagrzewają się od słońca, a w łazience bije niemiłosiernym chłodem. Jak temu zapobiec?

Nie ma nic gorszego, szczególnie w pochmurny poranek, niż zimna łazienka! Odczuwamy to dotkliwe, bo przecież w łazience powinna być wyższa temperatura niż w innych pomieszczeniach, i to niezależnie od pory roku. Zanim więc przyjdzie wiosna i na dobre wyłączy się ogrzewanie, pomyślmy o możliwości okresowego dogrzewania łazienki. Chłód w łazience może być dokuczliwy zwłaszcza poza sezonem grzewczym, kiedy w innym pomieszczeniach temperatura może być wystarczająca nawet bez ogrzewania. W łazience musi być cieplej niż gdzie indziej praktycznie przez cały rok – wychodzimy przecież mokrzy z kąpieli, przebieramy się. Jednak wbrew pozorom w tym miejscu chodzi nie tylko o temperaturę powietrza – do suszenia ręczników czy ubrań przydaje się ciepły grzejnik, nawet latem. Pomyślałam, że warto więc zadbać o możliwości uruchomienia ogrzewania łazienki niezależnie od całego systemu grzewczego. Jest też wiele takich momentów, kiedy przydałby się też ciepły grzejnik na ręczniki.

Ciepły grzejnik w łazience przez cały rok! Ciepły grzejnik w łazience przez cały rok!

Grzałka do grzejnika

Tyle lat się męczyliśmy, tymczasem okazuje się, że wystarczyło do grzejnika łazienkowego zamontować grzałkę elektryczną! Co ciekawe, są to to urządzenia montowane nie tylko w grzejnikach elektrycznych, ale także takich, które są podłączone do sieci centralnego ogrzewania. Grzejnik z zamontowaną w nim grzałką elektryczną może wówczas grzać niezależnie od instalacji grzewczej. Włączenie grzałki uruchamia tylko jeden grzejnik, co jest znacznie tańsze niż uruchomienie całej instalacji c.o.

Ciepły grzejnik w łazience przez cały rok! Ciepły grzejnik w łazience przez cały rok!

Czy grzałki pasują do wszystkich grzejników?

Producenci grzejników oferują grzałki do konkretnych modeli grzejników, ale grzałkę można również dokupić i podłączyć w dowolnym momencie. Wszystkie modele grzałek nadają się do grzejników łazienkowych o konstrukcji drabinkowej, których króćce przyłączeniowe są wyposażone w gwint wewnętrzny ½”. Taka konstrukcja grzejnika jest obecnie standardem na polskim rynku. Standardowa grzałka elektryczna grzejnikowa uruchamia go, gdy podłączymy ją do prądu, temperaturą możemy sterować ręcznie, a w razie przegrzania grzałka bezpiecznie odetnie prąd od grzejnika. Są jednak dostępne również modele grzałek z wbudowanym systemem sterowania dotykowego i wyposażone w technologię LED służącą sygnalizowaniu stanu pracy. Inteligentny system pracy grzałki pozwala pracować grzejnikowi tylko wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba. Timer można włączyć na 2, 4, 6 lub 8 godzin, można też go ustawić na tryb ciągły. To wygląda obiecująco!

Hania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *