M jak Mrówka

Okleiny meblowe

Okleiny meblowe

Zanim zdecydujemy się na zakup mebli lub ich wymianę, warto ocenić stan tych, które już mamy. Może wystarczy jedynie odnowienie ich frontów, by mogły nam jeszcze długo służyć. Dobrym sposobem na ich lifting będzie użycie oklein meblowych. Samoprzylepna okleina meblowa może mieć jednak znacznie szersze zastosowanie. Kiedy warto z niej skorzystać?

Okleiny meblowe

Odnawianie mebli, a także innych detali będących elementami wyposażenia wnętrz to nie tylko sposób na oszczędności w budżecie domowym. To również wielka satysfakcja, a także wymierna korzyść dla środowiska. Warto podjąć takie wyzwania, tym bardziej, że możliwości nadawania przedmiotom użytkowym drugiego życia mamy dzisiaj wiele. Służą temu między innymi samoprzylepne okleiny meblowe. Są tanie, nie sprawiają problemów z wykończeniem wybranych powierzchni. Można nimi okleić nie tylko zarysowane czy uszkodzone fronty szafek, doskonale wyglądają na gładkich skrzydłach drzwiowych czy też drzwiach lodówki. Niewykorzystane resztki okleiny meblowej można użyć na oklejenie pudełek kartonowych, które za ich sprawą zyskają nową jakość i posłużą do przechowywania licznych w domu drobiazgów.

Okleiny meblowe Okleiny meblowe
Okleiny meblowe Okleiny meblowe

Samoprzylepna okleina meblowa – właściwości

Samoprzylepna okleina meblowa jest najczęściej wykonywana z drukowanej i wytłaczanej folii PVC oraz wykończona nadrukiem, który dzięki wysokiej rozdzielczości doskonale odtwarza rysunek i fakturę odwzorowywanych powierzchni. Folia samoprzylepna PVC może być też pokryta laminatem – zazwyczaj im jego warstwa jest grubsza, tym większa jest wytrzymałość okleiny na uszkodzenia mechaniczne, np. zarysowania. Może być też wykończona sztucznym kauczukiem. Tego typu nawierzchnie można również wielokrotnie myć, co ułatwia ich utrzymanie w czystości. Okleiny samoprzylepne mogą do złudzenia przypominać popularne gatunki drewna, takie jak dąb, orzech, sosna, bambus, jesion, mahoń. Równie popularne są motywy kamienia naturalnego, cegły, roślinne, witrażowe, figur geometrycznych i wiele innych. Mogą też nadać wykańczanej powierzchni nadruk gazetowy lub literowy. Oprócz wielobarwnych mamy też do dyspozycji samoprzylepne okleiny meblowe monokolorystyczne, idealnie sprawdzające się w modnych minimalistycznych wnętrzach. Okleiny są najczęściej dostępne w formie rolek długości 1,5 do 2 m i szerokości 45-50 cm, chociaż można też znaleźć szersze do 90 cm. Niekiedy można też nabyć okleiny w metrach bieżących. Takie wymiary ułatwiają wygodne oklejanie mebli.

Okleiny meblowe Okleiny meblowe
Okleiny meblowe Okleiny meblowe

Okleiny meblowe – sprawne oklejanie

Wykończony okleiną element przetrwa lata, jeśli wcześniej odpowiednio przygotujemy jego powierzchnię. Konieczne jest jej oczyszczenie, odtłuszczenie i wysuszenie. Powinna być też wygładzona, na przykład za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego. Niekiedy konieczne bywa zeszlifowanie starej łuszczącej farby. Powierzchnie drewniane należy zagruntować, np. podkładem akrylowym. Tak przygotowany element można już okleić. Przycięcie okleiny do wymaganych wymiarów nie jest trudne, dzięki temu, że jej warstwa spodnia jest pokryta siatką półcentymetrowej kratki. Okleinę należy przycinać z zapasem około 6 cm. Papier zabezpieczający okleinę powinno się usuwać sukcesywnie i tak przygotowaną okleinę przyklejać stopniowo od góry. Aby pod okleiną nie zostały pęcherzyki powietrza, które sprawią, że będzie się ona odklejać, przyklejaną powierzchnie trzeba przez cały czas dociskać, na przykład przy pomocy ściągaczki do wody, linijki czy też deseczki. Nadmiar okleiny możemy usunąć nożykiem do cięcia tapet.

Ania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *