M jak Mrówka

Aranżacja wnętrza pod skosem dachu

Aranżacja wnętrza pod skosem dachu

Przestrzeń pod dachem ma swój urok. Niestety nie jesteśmy w stanie w komfortowy sposób korzystać z całej powierzchni poddasza, zwłaszcza przy niskiej ściance kolankowej. Jak dobrze wykorzystać miejsce pod połacią?

Aranżacja wnętrza pod skosem dachuNa poddaszu przestrzeń utworzona przez skosy dachu przy ścianach zewnętrznych ma małe walory użytkowe, jednak jest kilka sposobów, aby zaprojektować wnętrze tak, by wykorzystać każdy centymetr powierzchni. Dobrze zaplanowana ostatnia kondygnacja pod spadzistymi ścianami pozwoli nam cieszyć się niepowtarzalną przytulnością swych pomieszczeń. Jednocześnie doskonale zaaranżowana niepełnowartościowa przestrzeń sprawi, że zapomnimy o niedogodnościach związanych z ograniczoną jej wysokością. Przemyślany projekt i dobre wykonanie dadzą nam komfort użytkowy. Dostrzeżemy tam jedynie nastrojowe pomieszczenia z niezwykła atmosferą.

Sposób na skos

Pod spadzistym dachem warto ustawiać meble i sprzęty, z których korzystamy w pozycji innej niż stojąca. Dlatego to doskonałe miejsce na biurko i przytulne miejsce do pracy twórczej. Tu też możemy postawić fotel i lampę do czytania. Przy niższej ściance kolankowej pozostaje nam ustawienie pod skosem łóżka, telewizora, sprzętu grającego, a w łazience tak usytuowanej umieścimy tu wannę lub pralkę. Także WC dobrze jest wkomponować pod skos. Przy bardzo pochylonej połaci można konstrukcję stelażu podwieszanego (toalety lub umywalki) usytuować w dystansie od ścianki kolankowej, tak by był pełen komfort korzystania ze sprzętów sanitarnych. W miejscu, w którym potrzebujemy stać wyprostowani musimy mieć na poddaszu zapewnioną wysokość 2 m, w siedzącej minimum 130 cm. Schylona postać np. korzystająca z pralki, zajmuje wysokość 150 cm.

Aranżacja wnętrza pod skosem dachu Aranżacja wnętrza pod skosem dachu

Aranżacja wnętrza pod skosem dachuZabudowa meblowa

Zwłaszcza w trudnej przestrzeni poddasza o niskiej ściance kolankowej, czyli gdy skos schodzi nisko nad podłogą i tylko w niewygodnej pozycji możemy sięgnąć stojących w rogu przedmiotów, przyda się dobrze zakomponowana zabudowa. Musi być ona wykonana na indywidualne zamówienie, abyśmy wykorzystali całą przestrzeń w sposób funkcjonalny. Poprawnie zdjęte pomiary, trafny pomysł oraz zdolny stolarz to kroki do sukcesu. Niepozorne miejsca pod skosem będzie idealną przestrzenią przeznaczoną na przechowywanie: książek, ubrań, pościeli, zabawek, sprzętów sportowych, narzędzi, płyt z muzyką itp. W łazience stanie się dobrym miejscem na kosmetyki, ręczniki, przybory toaletowe, wagę, kosz na bieliznę i inne.

Prosta lub unowocześniona

Zamówienie zabudowy meblowej na wymiar jest oczywiście dużo kosztowniejsze, niż kupno gotowych mebli. Jednak szafy czy komody przeznaczone pod skos trudno nabyć w wymiarach nas satysfakcjonujących. Aby koszt ograniczyć można zamówić proste rozwiązania. Najmniej skomplikowane będą otwarte półki. Na książki lub płyty może być to rozwiązanie wystarczające. Chcąc przechowywać odzież przydadzą się drzwiczki. Dzięki nim nie będzie się też kurzyć np. w bieliźniarce. Proste fronty z płyty meblowej lub drewniane to najtańsze rozwiązanie. Jednak warto pokusić się o inwestycje w nowoczesne wyposażenie. Idealnym pomysłem na maksymalne i ergonomiczne zagospodarowanie przestrzeni pod skosem jest zastosowanie wysuwanych pojemników typu cargo lub szuflad. Dzięki prowadnicom korzystanie z miejsc przechowywania rzeczy będzie w pełni komfortowe. Wysuwane szuflady, pojemniki lub kosze wyjadą w naszym kierunku, co sprawi, że nie będziemy musieli schylać się pod skosem, by dosięgnąć schowanych w nich przedmiotów. Skonstruowane meble o przekroju trójkątnym, po wsunięciu w kierunku ścianki kolankowej, będą wypełniać całkowicie przestrzeń pod skosem, a ich fronty staną się eleganckim detalem we wnętrzu.

AHA

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *