M jak Mrówka

Jak zamaskować rury c.o. w salonie

Jak zamaskować rury c.o. w salonie

Mieszkania na ostatnim piętrze w bloku z lat 70. mają charakterystyczne detale, które trudno nazwać ozdobnymi. Są to zakończenia pionów centralnego ogrzewania z charakterystycznymi zaworami odpowietrzającymi.

Jak zamaskować rury c.o. w salonieW trakcie remontu salonu połączonego z kuchnią przyszedł czas na zaplanowanie wykończenia fragmentu przy oknie, gdzie nieestetycznie sterczał koniec instalacji pionu grzewczego. W kuchni można było wykorzystać do zamaskowania szafki stojące – tam nawet zawór gazu był umieszczony na wysokości wzroku i konieczne było przerobienie instalacji, by schować rurę pod blatem. W salonie potrzebne było także ukrycie fragmentu instalacji, które jednocześnie miałoby praktyczną formę.

Zabudowa z płyt g-k

W rogu pokoju planowałam ustawić narożnik wypoczynkowy, który pomógłby uporać się niechcianym widokiem rur, jednak nie był on w stanie całkowicie ich zasłonić. Ponadto ustawienie mebli traktuję jako tymczasowe, zawsze istnieje możliwość, że będę chciała zmienić aranżację lub wystrój. Dlatego zadecydowałam o zabudowie rur konstrukcją wykonaną z płyt gipsowo-kartonowych, kończących się praktycznie nad zaworem odpowietrzającym pion.

Praktyczne półki

Wykorzystując zabudowę z płyt gipsowo-kartonowych powstał przyścienny mebel w postaci trzech otwartych półek. W kącie wypoczynkowego pokoju okazały się one bardzo przydatne. To praktyczne miejsce na książki i lampę. Fragment służy za mały boczny stolik, na który można odstawić filiżankę z kawą. Dostęp do dolnej półki jest swobodny, ponieważ kanapa nie dochodzi do grzejnika, by go nie zasłaniać oraz żeby zachować pełen dostęp do okna. Najniższy element konstrukcji, tuż nad posadzką, zasłania rurę odprowadzającą c.o., środkowa półka maskuje doprowadzenie wody, a pionowy konstrukcja w narożu zakrywa koniec pionu z zaworem. Na ściance nad drugą półką konieczne było zamontowanie drzwiczek rewizyjnych. W ten sposób został zachowany dostęp do zaworu odpowietrzającego instalacji grzewczej całego pionu bloku.

Wykończenie konstrukcji zabudowy

Półki maskujące instalację hydrauliczną, wykonane z profili metalowych i płyt gipsowo-kartonowych, po szpachlowaniu i wyrównaniu zostały dwukrotnie pomalowane białą farbą, tą samą którą wykończone są ściany pokoju. Dzięki temu konstrukcja nie odróżnia się od tła. Wybrałam farbę zmywalną, aby można było powierzchnię półek łatwo utrzymać w czystości.

AHA

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *