M jak Mrówka

Jak pozbyć się mrówek z domu?

Mrówki nie przeszkadzają nam dopóty, dopóki nie pojawią się w naszym domu. Niestety, jeśli w nim zagoszczą, są sporym kłopotem. Jednak są skuteczne sposoby na pozbycie się tych owadów.

Jak pozbyć się mrówek z domu?Mrówki pojawiają się w domu, ponieważ znalazły łatwy dostęp do pożywienia. Szybko się rozmnażają, jest ich więc dużo i trudno je wytępić. Nie jesteśmy jednak skazani na życie z tymi owadami. Możemy się ich pozbyć za pomocą domowych sposobów – ich zaletą jest to, że nie zabijają mrówek, a jedynie odstraszają i zachęcają do przeniesienia w inne miejsce. Jeśli one nie pomogą, musimy zastosować bardziej radykalne metody. Z pomocą przychodzą nam wtedy producenci preparatów na mrówki.

Domowe sposoby na pozbycie się mrówek

Zanim zaczniemy walkę z mrówkami, zorientujmy się, z którego miejsca przychodzą i zlikwidujmy wszelkie pęknięcia i szczeliny, przez które mogły się przecisnąć – możemy pozaklejać je na przykład gipsem.

Miejsca, w których widzieliśmy mrówki smarujemy (lub spryskujemy) octem, wazeliną, talkiem kosmetycznym lub zasypką dla niemowląt. Substancje te rozsypujemy szczególnie przy drzwiach, oknach, a także szczelinach, przez które mrówki mogą wchodzić do mieszkania.

Trasy wędrówek mrówek możemy także spryskać sokiem z cytryny lub rozsypać na nich sól, pieprz, cynamon, proszek do pieczenia, świeże zioła (miętę, liście pomidora, lawendę, majeranek lub wrotycz|). Mrówki nie lubią także terpentyny, sfermentowanej skórki cytrynowej czy węgla drzewnego. Nie zaszkodzi również przemyć te miejsca wodą z płynem do naczyń w proporcji 3:1.

Aby mrówki nie powróciły, warto często sprzątać i nie pozostawiać szczątków organicznych,a jedzenie przechowywać w szczelnych pojemnikach.

Jeśli nie uda nam się „wyprosić” mrówek domowymi sposobami, możemy użyć ultradźwiękowego odstraszacza do mrówek. Także boraks (używany jest np. jako topik do lutowania stali) wymieszany z ugotowanym żółtkiem jajka powinien być skutecznym odstraszaczem. Mieszankę przez kilka dni rozsypujemy w miejscach wędrówek mrówek. Owady wyniosą jedzenie do swoich gniazd. Boraks powoduje wysuszenie owadów, a także likwidację larw – zapobiegnie to rozmnażaniu się mrówek i zniszczy gniazdo od środka. Z mieszanką tą należy obchodzić się bardzo ostrożnie, jeśli w domu są małe dzieci i zwierzęta.

Gdy i to nie zadziała, możemy zastosować preparaty na mrówki. Dostępne są w postaci granulatu, sprayu, pianki – wybór jest duży, na pewno znajdziemy coś odpowiedniego. Pamiętajmy jednak, aby stosować się do instrukcji producenta.

Asia

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *