M jak Mrówka

A na święta – hippeastrum, czyli zwartnica

A na święta – hippeastrum, czyli zwartnica

Ta niezwykle dekoracyjna roślina ugruntowała sobie w ostatnich latach mocną pozycję wśród naturalnych, roślinnych ozdób wpisujących się w klimat Bożego Narodzenia. Piękny kielich kwiatowy, kolorystyka od głębokiej czerwieni, różu po biel, dość długi czas kwitnienia, jak najbardziej uzasadniają tę pozycję. Polecamy hippeastrum na święta.

A na święta – hippeastrum, czyli zwartnica A na święta – hippeastrum, czyli zwartnica A na święta – hippeastrum, czyli zwartnica

Zwartnica, bo tak brzmi poprawna polska nazwa, mylona jest często z amarylisem i chociaż pochodzi z tej samej rodziny amarylkowatych, nie jest to jednak ten rodzaj. Jej wyjątkowym ozdobnym atutem są duże kielichowate kwiaty zakwitające po dwa, trzy, a nawet cztery na jednej grubej intensywnie zielonej łodydze. Mimo iż termin kwitnienia zwartnicy, jak większości roślin cebulowych (bo do takich należy) przypada na koniec zimy/wczesną wiosnę, to ze względu na wspomnianą ozdobną rolę w okresie świąt, przyspiesza się jej kwitnienie. Sztuką jest więc wyhodować lub kupić już przygotowane hippeastrum w pąku tak, by rozkwitło w pełnej krasie właśnie na Boże Narodzenie.

A na święta – hippeastrum, czyli zwartnica A na święta – hippeastrum, czyli zwartnica

Jak wyhodować samodzielnie zwartnicę na Boże Narodzenie?

Jeśli przechowaliśmy cebule z zeszłego roku lub zdecydowaliśmy się na zakup nowych – tak by wyhodować tę dekoracyjną roślinę właśnie na święta – musimy odpowiednio je przygotować. Z początkiem października przenosimy cebule w mocno chłodne miejsce – możemy umieścić je w lodówce lub nieogrzewanym garażu (w temperaturze między 3-7oC). Cebule powinny znajdować się w papierowych lub perforowanych woreczkach, tak by nie ulegały zawilgoceniu. Cebule chłodzimy przez około miesiąc. Z końcem października. początkiem listopada sadzimy cebule do dekoracyjnych doniczek – najlepiej, by wystawała 1/3 cebuli ponad linię ziemi. Hippeastrum lubi podłoże dobrze przepuszczalne – wygodnie więc będzie wymieszać po prostu ziemię ogrodową z piaskiem. Podlewamy w sposób umiarkowany, na dno podstawki. Warto też wzbogacić wodę do podlewania o nawóz do roślin ozdobnie kwitnących. Doniczkę lub doniczki z hippeastrum należy postawić w słonecznym, jasnym i ciepłym miejscu.

Po około 7-8 tygodniach z cebuli wyrosną liście i wierzchołek pędu kwiatostanowego. Aby piął się do góry równomiernie i nie pochylał w żadną ze stron, regularnie obracamy roślinę. Sukces odniesiemy wtedy, kiedy uda nam się trafić w punkt z kwitnieniem rośliny na czas świąt.

A na święta – hippeastrum, czyli zwartnica A na święta – hippeastrum, czyli zwartnica A na święta – hippeastrum, czyli zwartnica

Po dekoracyjnym kwitnieniu, kiedy roślina zacznie żółknąć i więdnąć, zaprzestajemy jej podlewania – zasuszamy cebulę na następny sezon. Cebule wyjmujemy z doniczek, oczyszczamy i owijamy papierem. Układamy w oddychającym pojemniku w przewiewnym miejscu. Tak przechowane hippeastrum z powodzeniem będziemy mogli zasadzić za rok na kolejne Boże Narodzenie.

Dominika

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *