M jak Mrówka

Wanna wolnostojąca w nowym-starym stylu

Wanna wolnostojąca w nowym-starym stylu?

Doskonale pamiętam żeliwną wannę o klasycznym owalnym kształcie i wywiniętym brzegu wspartą na czterech stalowych nóżkach – białą, nieco siermiężną w wyglądzie, ale wpasowaną idealnie w boczną ścianę małej łazienki w typowym PRL-owskim bloku z lat 70. Dziś przeglądając magazyny wnętrzarskie,czytam, że wanny wolnostojące to wyraz ekskluzywności, obowiązkowy element wystroju przestrzennych pokoi kąpielowych.

Jak co jakiś czas, we wnętrzarstwie pojawiają się nowe trendy – moda na nową formułę niejednokrotnie wyklucza coś, co dotąd uchodziło za najbardziej popularne, funkcjonalne no i najładniejsze. Tak właśnie stało się z modą na zabudowywanie – ekrany, stelaże, monolity, te rozwiązania przechodzą już trochę do lamusa. Pierwszeństwo mają aktualnie urządzenia indywidualne, odsłonięte, ze wszystkimi swoimi walorami – nawet takimi, które dotąd uchodziły za szpecące. W ten kanon wpasowała się doskonale wanna wolnostojąca, oferowana w wielu wydaniach, w tym również tym retro, nawiązującym do kształtu i formy, o której wspomniałam na wstępie.

Wanna wolnostojąca retro

Wanna wolnostojąca w nowym-starym stylu? Wanna wolnostojąca w nowym-starym stylu?

Tradycyjny gruszkowaty kształt, lekko podwyższone wezgłowie, wywinięty kołnierz – to charakterystyczne elementy budowy wanny retro. Rzadziej wykonane z żeliwa (jak te historyczne), produkowane są głównie z akrylowych odlewów. Wśród ekskluzywnych produktów znajdziemy jednak też urządzenia miedziane. Ich najbardziej dekoracyjnym elementem podkreślającym nawiązania do starożytności są nóżki o bogatej ornamentyce – zwykle stalowe lub miedziane, malowane na różne kolory, mogą przybierać kształty łap zwierzęcych lub roślinnych kłączy. Wolnostojące wanny retro znajdziemy również z ciekawie wykończoną zewnętrzną powłoką – np. w kolorze mieniącej się satyny czy imitacji szlachetnego marmuru. Do tego modelu wanien bardzo często oferowane są w komplecie stylowe baterie, których system podłączenia pozwala na dowolne jej umiejscowienie – nawet na środku pomieszczenia.

Wanna wolnostojąca w nowym-starym stylu? Wanna wolnostojąca w nowym-starym stylu?

Łamiąc kanony, coraz częściej bowiem w aranżacjach wprowadzamy rozwiązania prowokacyjne. Naruszamy nieco konwencje, burzymy schematy funkcjonalności i ergonomii. W kontrze do utartych przyzwyczajeń pojawiają się właśnie propozycje wykończeniowe wyprowadzające wannę poza obszar samej łazienki. Okazuję się, że ciekawą przestrzenią do zagospodarowania na cel kąpieli może być szeroki korytarz, pusty kąt sypialni czy fragment poddasza. Zaawansowane rozwiązania instalacyjne pozwalają niemal bezboleśnie zarówno podłączyć wodę, jak i odprowadzić kanalizę w dalszej odległości od pionu.

Wanny nowoczesne

Wanna wolnostojąca w nowym-starym stylu? Wanna wolnostojąca w nowym-starym stylu?

To oferta dla ceniących sobie wygodę minimalistów oraz tych, którzy dbają o ekskluzywną prostotę. Nowoczesne warianty wanien wolnostojących to piękne, smukłe, pozbawione wytłoczeń, lekkie w wyrazie, jednobryłowe balie. Najczęściej wykonane z akrylu i konglomeratów pojawiają się również w wariantach ekskluzywnych, produkowane ze spieków lub żywić z dodatkiem kamienia. Wanny wolnostojące o nowoczesnym sznycie oferowane są w bardzo różnych kształtach i wielkościach, na potrzeby różnych, nawet wymagających wnętrz. Producenci proponują również ciekawą paletę kolorów oraz dekoracyjnych osłon (obudów), które dodatkowo pozwalają wannie stanowić wiodący punkt w stylizacji.

Wanna wolnostojąca w nowym-starym stylu? Wanna wolnostojąca w nowym-starym stylu?

Do tego typu wanien oferowana jest także cała gama stylizowanych armatur, a także rozwiązań instalacyjnych gwarantujących wygodny montaż. Atutem przy nowoczesnej wannie wolnostojącej jest odpowiednie wyeksponowanie stylowej, czasem wręcz kosmicznej technologii i formy baterii wannowej. Z ekspozycją wanny wolnostojącej współgrać powinno również odpowiednie oświetlenie. Wiele modeli ma więc wmontowane LED-owe podświetlenie wokół lub u spodu wanny. Dla osób ceniących sobie szczególnie komfort kąpieli wiele propozycji to modele z systemem hydromasażu, pozwalających na zaaranżowanie domowego SPA.

Wanna wolnostojąca w nowym-starym stylu? Wanna wolnostojąca w nowym-starym stylu?

Jak wszystko co na topie wanny stojące to aktualnie rozwiązanie prestiżowe, a co się z tym wiąże kosztowne. Wybierając jednak taki model do aranżacji, możemy zaoszczędzić na budowie stelaży i wykończeniu np. płytkami, miejsc łączenia i zespolenia ze ścianą. Elegancki element wprowadzony nawet w proste i oszczędne wnętrze może podnieść jego rangę i sprawić, że nie będziemy musieli inwestować nadmiernie w pozostałe detale wykończenia.

Dominika

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *