Ta niezwykle dekoracyjna roślina ugruntowała sobie w ostatnich latach mocną pozycję wśród naturalnych, roślinnych ozdób wpisujących się w klimat Bożego Narodzenia. Piękny kielich kwiatowy, kolorystyka od głębokiej czerwieni, różu po biel, dość długi czas kwitnienia, jak najbardziej uzasadniają tę pozycję. Polecamy hippeastrum na święta.
Zwartnica, bo tak brzmi poprawna polska nazwa, mylona jest często z amarylisem i chociaż pochodzi z tej samej rodziny amarylkowatych, nie jest to jednak ten rodzaj. Jej wyjątkowym ozdobnym atutem są duże kielichowate kwiaty zakwitające po dwa, trzy, a nawet cztery na jednej grubej intensywnie zielonej łodydze. Mimo iż termin kwitnienia zwartnicy, jak większości roślin cebulowych (bo do takich należy) przypada na koniec zimy/wczesną wiosnę, to ze względu na wspomnianą ozdobną rolę w okresie świąt, przyspiesza się jej kwitnienie. Sztuką jest więc wyhodować lub kupić już przygotowane hippeastrum w pąku tak, by rozkwitło w pełnej krasie właśnie na Boże Narodzenie.
Jak wyhodować samodzielnie zwartnicę na Boże Narodzenie?
Jeśli przechowaliśmy cebule z zeszłego roku lub zdecydowaliśmy się na zakup nowych – tak by wyhodować tę dekoracyjną roślinę właśnie na święta – musimy odpowiednio je przygotować. Z początkiem października przenosimy cebule w mocno chłodne miejsce – możemy umieścić je w lodówce lub nieogrzewanym garażu (w temperaturze między 3-7oC). Cebule powinny znajdować się w papierowych lub perforowanych woreczkach, tak by nie ulegały zawilgoceniu. Cebule chłodzimy przez około miesiąc. Z końcem października. początkiem listopada sadzimy cebule do dekoracyjnych doniczek – najlepiej, by wystawała 1/3 cebuli ponad linię ziemi. Hippeastrum lubi podłoże dobrze przepuszczalne – wygodnie więc będzie wymieszać po prostu ziemię ogrodową z piaskiem. Podlewamy w sposób umiarkowany, na dno podstawki. Warto też wzbogacić wodę do podlewania o nawóz do roślin ozdobnie kwitnących. Doniczkę lub doniczki z hippeastrum należy postawić w słonecznym, jasnym i ciepłym miejscu.
Po około 7-8 tygodniach z cebuli wyrosną liście i wierzchołek pędu kwiatostanowego. Aby piął się do góry równomiernie i nie pochylał w żadną ze stron, regularnie obracamy roślinę. Sukces odniesiemy wtedy, kiedy uda nam się trafić w punkt z kwitnieniem rośliny na czas świąt.
Po dekoracyjnym kwitnieniu, kiedy roślina zacznie żółknąć i więdnąć, zaprzestajemy jej podlewania – zasuszamy cebulę na następny sezon. Cebule wyjmujemy z doniczek, oczyszczamy i owijamy papierem. Układamy w oddychającym pojemniku w przewiewnym miejscu. Tak przechowane hippeastrum z powodzeniem będziemy mogli zasadzić za rok na kolejne Boże Narodzenie.
Dominika