M jak Mrówka

Wałki do malowania – rodzaje

Wałki to bardzo wygodne narzędzia do malowania różnych powierzchni. Nawet jeśli po raz pierwszy po nie sięgamy, na pewno nie będziemy mieli problemu z ich użyciem. Jednak na rynku jest bardzo duży wybór wałków do malowania. Czy kierować się przy ich wyborze?

Typowy wałek malarski składa się z plastikowej rolki pokrytej materiałem wchłaniającym i równomiernie rozprowadzającym farbę czy lakier. Rolka umieszczona jest na rękojeści, która zakończona jest wygodnym uchwytem. Wałki najczęściej są skonstruowane w taki sposób, że rolkę można łatwo odczepić od rękojeści i wymienić na inną (musi mieć te same wymiary). W sklepach dostępne są całe zestawy malarskie, w których jedna rączka sprzedawana jest wraz z kilkoma różnymi wałkami.

fot. fotolia.com

Szerokość wałka

Nie bez znaczenia jest szerokość wałka. Powinna być dobrana do powierzchni. Wybierając wałek trzymajmy się zasady – im większą powierzchnię zamierzamy pokryć farbą, tym szerszy kupmy wałek. Do ścian, podłóg, sufitów wybierzmy więc wałek od 12 do 25 cm. Wąskie wałki (o szerokości od 5 do 12 cm) mogą posłużyć nam do pomalowania narożników czy mniejszych elementów i detali.

Runo wałka

Wałki do malowania mają różne runa. Te z krótkim runem (6-10 mm) posłużą nam do malowania gładkich powierzchni, np. gładzi gipsowych, podłogi czy parkietu. Wałki ze średniej długości włosem (13-15 mm) sprawdzą się podczas malowania tradycyjnych tynków czy tapet strukturalnych, natomiast z długim włosiem (19-30 mm) – zastosujmy do chropowatych powierzchni, np. ścian z cegły czy betonu.

Wybierając wałek warto także zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został on wykonany. Najczęściej spotyka się wałki z weluru, sznurka, futra i gąbki. Jak widać, jedne produkowane są z włókien naturalnych, a inne sztucznych. Wałki z pluszu nylonowego, futra baraniego czy mikrofibry przeznaczone są raczej do farb wodorozcieńczalnych. Wałki wełniane, welurowe i akrylowe idealnie nadają się do lakierów i farb rozpuszczalnikowych. Natomiast do farb olejnych najlepsze są wałki z gąbki, a do farb lateksowych i dyspersyjnych wałki sznurkowe, które sprawdzają się przy malowaniu chropowatych, szorstkich i nierównych powierzchni. Producenci poszczególnych wałków informują na opakowaniu do jakiego typu farb jest zalecany lub może być stosowany dany produkt.

Kolory wałków

Niektórzy producenci dla ułatwienia oznaczają kolorem, do czego dany wałek jest przeznaczony. Wałki czerwone przeznaczone są do wodorozcieńczalnych farb ściennych (akrylowych, winylowych, lateksowych), żółte – do lakierów i farb rozpuszczalnikowych, niebieskie – do lakierów wodorozcieńczalnych i emalii akrylowych, zielone – do najrzadszych farb, bejc i impregnatów.

Wałki do zadań specjalnych

Wałki do grzejników i rur – to wąskie wałki o niedużej średnicy z długimi uchwytami, można nimi pomalować ścianę za grzejnikiem lub inne trudno dostępne miejsca.

Wałki do narożników – ich rolki mają bardzo małą szerokość, za to dużą średnicę, bez problemu pomalujemy nimi narożniki wewnętrzne.

Wałki do odcinania kolorów – wałki z tarczką. Umożliwiają bardzo dokładne nanoszenie kolorowej farby na pomalowaną powierzchnię o innej barwie, np. pozwalają zakończyć kolorową powierzchnię pod sufitem równo, jak spod linijki.

Wałki z okapnikiem – okapnik to rynienka, do której spływa farba skapująca z wałka. Zastosowanie takiego wałka pozwala wykorzystać prawie w 100% farbę.

Wałki do paneli i boazerii – wyglądem przypominają wałki do grzejników, z tą różnicą, że w środkowej części mają dłuższe runo, dzięki czemu farba dobrze wnika w zagłębienia między deskami czy panelami.

Wałki do efektów dekoracyjnych –  ich rolki powleczone są różnymi materiałami, np. gąbką, gumą, irhą lub folią – każde runo zapewni inny dekoracyjny efekt na malowanej powierzchni.  

Dostępne są także wałki przeznaczone do malowania nietypowych powierzchni (np. siatki), struktur (np. baranek, groszek, wałki reliefowe o różnych motywach) czy wałki typowo pomocnicze (np. walki gumowe używane przy tapetowaniu).  

Wałki mogą być wyposażone w specjalny podajnik farby, który znajduje się w uchwycie lub walcu plastikowym tuż pod poszyciem runa.

Wałki elektryczne

Wałki tego typu mają podczepiony do roli i rękojeści długi, elastyczny wąż, który dochodzi do tzw, bazy – pojemnika na farbę wyposażonego w pompę. Pompa zasysa farbę i tłoczy ją do wałka, żeby nasączyła wałek. Włącznik umieszczony przy rękojeści uruchamia pompę, gdy zaczyna brakować farby. Malowanie wałkiem elektrycznym przebiega sprawnie i szybko, nie musimy co chwila odrywać się od malowania, by nabrać farby na wałek.

Co oprócz wałka

Komfortowe malowanie zapewni wysięgnik teleskopowy – wałki są tak skonstruowane, że da się je na nim zatknąć. Wysięgnik przyda nam się do pomalowania sufitu bez konieczności rozkładania drabiny, ponieważ po rozsunięciu jego długość może wynieść nawet 2 m.

Nie zapomnijmy także o zakupie kuwety, a jeśli będziemy malować farbami w różnych kolorach, to kupmy ich od razu kilka.  

Asia

.  

.

 

.

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

1 komentarzSkomentuj

  • Malowanie jest dla mnie nawet całkiem przyjemną czynnością, aczkolwiek miałem już okazję się przekonać, że z dobrym wałkiem zajęcie to jest dużo łatwiejsze. Niestety wcale nie tak łatwo kupić porządne wałki do malowania, takiej klasy jak te https://e-armet.pl/pl/c/Walki-Malarskie/613 – rynek zalewa niestety sporo tandety. Głównym problem jaki mam z tanimi wałkami to z jednej strony rozpryskiwanie farby, a z drugiej niska odporność na zużycie. Zwykle po jednym solidnym malowaniu wałek traci większą część swoich właściwości…

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *