Ściółka w ogrodzie, czyli ostatni etap porządków

Dla mnie symbolicznym zakończeniem wiosennych porządków na rabatach, czyli ostatnim etapem prac przed pełnią sezonu jest ściółkowanie ziemi wokół roślin.

Wiem, praca w ogrodzie nigdy się nie kończy, ale poszczególne etapy mają już swoje finały. Tak jak zakończeniem remontu wnętrza jest rozwinięcie dywanów na podłodze, tak w ogrodzie po posprzątaniu jest nim rozłożenie ściółki.

Odkąd jestem szczęśliwym posiadaczem rozdrabniacza do gałęzi, co roku wiosną sam przygotowuję ściółkę z pędów przycinanych wiosną krzewów. Żadna, nawet najlepsza sklepowa kora sosnowa, węgiel, torf czy zrębki nie umywają się do ściółki własnoręcznie zrobionej z pociętych na drobne kawałeczki gałęzi derenia białego (najładniejsza, biało-czerwona), derenia rozłogowego (jasnozielona), robinii (zielono-szara) czy berberysu (szaro-żółta). Nie dość, że tak ściółka ładnie wygląda, to jeszcze nie zakwasza gleby i wytrzymuje kilka sezonów. I nie kosztuje 9 zł za worek. Co roku pozyskuję do 10 koszy (po ok. 30 l), co wystarcza na przykrycie kilku rabat. Gdzieniegdzie w ogrodzie znajduję jeszcze resztki ściółki sprzed trzech-czterech lat. Nie jest już tak ładna, jak na początku, ale spełnia swoją funkcję.

fot. Marek Zakrzewski

Co ściółkuję? Każdy skrawek wolnej przestrzeni na rabacie, jeśli wiem, że w tym miejscu niczego nie posiałem oraz glebę wokół roślin świeżo posadzonych. Na rabatach wysypuję niezbyt grubą, 3-centymetrową warstwę. Grubszą, 5-7-centymetrową rozkładam pod rośliny płytko się korzeniące, czyli m.in. różaneczniki, magnolie i forsycje. Im większa i starsza roślina, tym grubsza może być warstwa. Nie żałują materiału, bo wiem, że ściółka poprawia jakość gleby i dobrze wpływa na wzrost roślin. Poza tym chroni glebę przed przegrzaniem, wysuszeniem przez wiatr i wymywaniem przez obfite opady, zatrzymuje wilgoć w podłożu i ogranicza rozrost chwastów. Pod ściółką mniejsze są wahania temperatury, ziemia płycej zamarza, szybciej tworzy się próchnica. Same zalety.

Marek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Nie wiesz jak wykonać, jak wybrać? Planujesz remont? Przydatne porady znajdziesz na blogu M jak Mrówka
© 2015 Grupa PSB Handel S.A.

SERWIS M JAK MRÓWKA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES, KTÓRE UŁATWIAJĄ CI PRZEGLĄDANIE ZASOBÓW SERWISU. KORZYSTAJĄC Z serwisu M jak Mrówka WYRAŻASZ AUTOMATYCZNIE ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW COOKIES.