M jak Mrówka

Dekoracyjna faktura na ścianach

Dekoracyjna faktura na ścianach

Farby, a także tynki strukturalne dające efekty innego materiału pozwolą szybko nadać wnętrzom dowolny styl, np. rustykalny, antyczny, klasyczny czy też bardzo nowoczesny. Za ich użyciem przemawia szybkość wykonania oraz niskie koszty.

Dekoracyjna faktura na ścianachEfekt struktury na ścianie uzyskamy, korzystając z farby strukturalnej lub tynku dekoracyjnego. Farby strukturalne występują w postaci gęstej, gotowej do użycia masy lub w formie proszku lub pasty – są wtedy przeznaczone do zmieszania z farbą, np. akrylową. Są również zestawy dwuskładnikowe składające się z proszku i pasty. W ofercie są strukturalne farby akrylowe, lateksowe i polioctanowinylowo-lateksowe. Farby dekoracyjne ze względu na swój skład są paroprzepuszczalne, wyjątkiem są polioctanowinylowe-lateksowe, które z kolei są najbardziej trwale. Sposób aplikacji i efekt końcowy sprawia, że farby strukturalne są materiałem pośrednim między tradycyjną farbą a tynkiem dekoracyjnym. Fakturę powierzchni uzyskuje się dzięki wypełniaczom o różnym uziarnieniu. Wypełniacze w farbach są bardziej rozdarte (grubość ziarna około 0,2 mm) niż te w tynkach strukturalnych, ale znacznie mniej niż te w tradycyjnych farbach. W roli wypełniaczy występują m.in. piasek prażony, granulat ceramiczny czy trociny. Farby strukturalne łączą najważniejsze zalety farb i tynków – są łatwe do nałożenia tak jak tradycyjne farby, a efekt jest nie do odróżnienia od uzyskanego za pomocą tynku strukturalnego.

Tynki dekoracyjne występują w postaci suchej masy, którą należy zmieszać z wodą. To drobnoziarniste tynki mineralne połączone ze spoiwem wapiennym. Podobnie jak farby strukturalne są paroprzepuszczalne. Fakturę uzyskuje się dzięki wypełniaczom, np. mączce marmurowej lub żwirkowi wapiennemu o grubości ziarna ponad 1 mm.

Tynki i farby strukturalne można stosować na każdym podłożu – nadają się na powierzchnie betonowe, tynki, płyty drewnopochodne oraz gipsowo-kartonowe. Wykorzystując tynki oraz farby strukturalne, najłatwiej uzyskać pożądany efekt, stosując rozwiązania systemowe. Producenci poza produktem finalnym oferują również dopasowane do nich podkłady gruntujące, pigmenty czy lakiery.

Minusem farb i tynków strukturalnych może być ich niska wydajność – na wykończenie 1 m2 potrzeba czasami nawet 1 kg produktu.    

Ania W.

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *