M jak Mrówka

Materace na zdrowy sen

Materace na zdrowy sen

Łóżko w znacznym stopniu wpływa na jakość snu. Niewygodny materac może zamienić czas odpoczynku w bezsenną noc albo przyprawić nas o ból kręgosłupa czy głowy.

Materace na zdrowy sen

Producenci łóżek coraz częściej proponują nam zakup samego stelaża, wybór materaca pozostawiając nam. Dlatego powinien on być świadomy, dopasowany do naszych potrzeb: wzrostu, wagi, wieku, stanu zdrowia, a nawet… temperamentu. Szukając materaca odpowiedniego dla siebie, weźmy też pod uwagę pozycję, w jakiej mamy zwyczaj sypiać. 

Materace sprężynowe

Inaczej bonelowe. Należą do najtańszych materacy na naszym rynku. Zawierają sprężyny, które są obłożone pianką poliuretanową lub filcem i wówczas są miękkie. Mogą być też obłożone włóknem kokosowym – są wtedy twarde. Im materac ma więcej zwojów sprężyny, tym jest bardziej sprężysty i gruby. Jakość i średnica drutu powinny być potwierdzone certyfikatem ISO 9001. Choć materace sprężynowe są dosyć wytrzymałe, ruch może wywoływać efekt fali, dlatego polecane są na łóżka pojedyncze i dla osób spokojnych.

Materace kieszeniowe (woreczkowe) sprężynowe

Każda sprężyna w kształcie walca – mniejsza niż w materacu sprężynowym – znajduje się w osobnej tekstylnej kieszonce. Takie rozwiązanie pozwala na niezależną pracę sprężyn, które dobrze dopasowują się do kształtu ciała. Im większa liczba sprężyn na m2, tym lepsza sprężystość i odwzorowanie kształtu ciała. Wkłady obłożone są piankami poliuretanowymi lub lateksowymi – te są droższe, ale trwalsze i o większej elastyczności.

Materace piankowe

Charakteryzują się przewiewnością i jednolitą budową. Są wykonane z pianki poliuretanowej o właściwościach antyalergicznych i odpornej na odkształcenia. Wkład z pianki może uzupełniać wkład z maty kokosowej, pianki lateksowej, termoplastycznej lub wełny owczej. Materac może mieć specjalne otwory ułatwiające wentylację oraz odciążające barki i biodra.

Materace lateksowe

Dzięki warstwie pianki lateksowej materac jest elastyczny i nie odkształca się pod wpływem ciężaru ciała. Jego zaletą jest też duża wytrzymałość. Doskonały do łóżka podwójnego, sprawdza się w modelach z regulowanym stelażem. O jakości materaca decydują proporcje pomiędzy naturalnym kauczukiem a lateksem syntetycznym – im więcej naturalnego kauczuku, tym lepsza jakość materaca.

Materace z pianki termoplastycznej

Dobrze dopasowują się do kształtu ciała pod wpływem jego temperatury. W efekcie mniejszy jest nacisk na mięśnie i naczynia krwionośne podczas snu, co pobudza krążenie i uwalnia od nacisków. Można je stosować na stelaże regulowane.

Materace kokosowe

To materace lateksowe, sprężynowe i inne zawierające maty kokosowe. Zwiększają one wytrzymałość materaca, sprawiają, że jest on twardszy oraz zapewniają dobrą wentylację. Jednak ograniczają one możliwość dopasowania się materaca do kształtu ciała.

Materace kombinowane

Coraz więcej zwolenników mają materace łączące właściwości różnych typów.

Magda

 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *