Wyposażenie łazienki w konieczne sprzęty to niemały wydatek. Mój sposób na ich obniżenie to wybór zasłony prysznicowej zamiast kabiny. Sprawdzi się również w roli parawanu lub zabudowy wanny.
W naszym zabieganym życiu kąpiel w wannie to luksus, na który rzadko możemy sobie pozwolić na co dzień. Najczęściej więc korzystamy z prysznica zainstalowanego w wannie lub brodziku. W takim przypadku, by ochronić podłogę przed zalaniem korzystamy z kabiny prysznicowej lub parawanu zamontowanego na wannie, a niekiedy z zabudowy nawannowej. Ich zakup jest jednak kosztowny. Można go śmiało uniknąć, wykorzystując zasłony prysznicowe. Ich montaż to także dobry sposób na powiększenie łazienki – po kąpieli zasłonę odsuwamy, włączając w przestrzeń łazienki brodzik lub wannę. Taki zabieg sprawia, że pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne.
Zasłony prysznicowe – stylowe i praktyczne
Wybór zasłon prysznicowych jest bardzo duży – do dyspozycji mamy wyroby w szerokiej gamie kolorystycznej oraz różnorodnych wzorach. Z łatwością dobierzemy więc odpowiednią do stylu łazienki oraz barw tworzących charakter tego wnętrza. W niewielkim wnętrzu warto wybrać zasłonę w kolorze ścian, dzięki czemu będzie elementem tła. Można też zgrać ją z barwą detali, które dominują w pomieszczeniu, co będzie służyć harmonii kompozycji tego pomieszczenia. Możemy kupić gotową firanę lub materiał, z którego uszyjemy zasłonkę odpowiadającą naszym oczekiwaniom. Typowe wymiary tego typu osłon mają najczęściej szerokość 120, 180 i 240 cm oraz wysokość 180 lub 200 cm. Sprawdźmy, czy została do nich dołączona taśma, która umożliwi szybkie i estetycznie skrócenie materiału do pożądanej długości. Kotary prysznicowe mogą być wykonane z materiału peva, poliestru lub PVC. Peva jest wodoodporna, biodegradowalna, ma również właściwości antybakteryjne. Zasłonę z poliestru wybierzmy, gdy zależy nam na wytrzymałej, elastycznej i szybko wysychającej osłonie. Ta z PVC będzie również trwała, a przy tym niedroga.
Praktyczne obciążenie zasłon
Przed zakupem sprawdźmy, czy wybrana przez nas zasłona została wyposażona w niewielkie obciążenie zamocowane tuż przy jej dolnej krawędzi. Zazwyczaj jest to mały ciężarek lub ołowiana żyłka. Sprawi ono, że pod wpływem ciepła materiał nie uniesie się, a my unikniemy nieprzyjemnego kontaktu tkaniny z mokrym ciałem. Zasłona powinna być także wzmocniona u góry, na przykład specjalną taśmą.
Drążki do zasłon prysznicowych
Zadbajmy również o dobór solidnego drążka oraz kółek, które wytrzymają warunki, w jakich „pracuje” kotara. Mamy wtedy pewność, że nawet gdy przypadkowo pociągniemy za zasłonę, wszystkie elementy konstrukcji pozostaną na swoim miejscu. Większość drążków to produkty rozporowe o regulowanej długości. Drążek może mieć rozmaite kształty – proste, kątowe lub łukowe, kolory i wymiary.
Ania