M jak Mrówka

Zamaskowana szafa w przedpokoju

Zamaskowana szafa w przedpokoju

W małym metrażu zamaskowane szafki, pawlacze i zabudowy wnęki są jednym ze sposobów na stworzenie dyskretnie ukrytych przestrzeni przeznaczonych do przechowywania odzieży, sprzętów itp.

Przed remontem w całkiem foremnym i dużym, jak na niewielką powierzchnię mieszkania przedpokoju, stworzone było wiele pojemnych pawlaczy i szaf, zajmujących przestrzeń od podłogi do sufitu. Zbudowane były one z drewna, a cała powierzchnia ich drzwiczek i ścian tradycyjnie obłożona została boazerią. Kiedyś był to sposób na zamaskowanie schowków (dużo szczęśliwszy, niż oklejane tapetą płyty paździerzowe, które też do rzadkości nie należały). Czasy na szczęście się zmieniły i boazeria w moim przedpokoju, choć zachowała się w doskonałym stanie, musiała zniknąć.

Niezastąpione płyty g-k

Lekka zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych to dziś lek na każdy problem wnętrzarski. Oprócz tego, że stworzymy z tego typu konstrukcji przepierzenia, sufit, obudowę oświetlenia, wiszące półki i szafy, ma tę zaletę, że pomalowana farbą wygląda jak ściana. Z płyt g-k stworzymy też ścianę działową oraz wyrównamy nimi niedoskonałe powierzchnie murowe. Zabudowa powstająca z profili C i U oraz płyt nie zna ograniczeń. Specjalne materiały pozwolą nam nawet zbudować konstrukcje w pomieszczeniach narażonych na podwyższoną wilgotność, czyli w takich jak łazienka czy pralnia.

                           Zamaskowana szafa w przedpokoju Zamaskowana szafa w przedpokoju

Szafa w przedpokoju

W moim przedpokoju między wejściem do salonu a drzwiami łazienki istniała spora przestrzeń, która doskonale nadawała się na małą szafę. Zamiast zamawiać zabudowę meblową lub wstawić we wnękę gotowy mebel, powstała tu zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych. Zaplanowałam górną półkę na czapki, szaliki i rękawiczki oraz drążek na odzież wierzchnią usytuowany poniżej. Na posadzce pozostała przestrzeń na buty. Stolarz wykonał drzwi z płyty meblowej, pomalowanej białą farbą ścienną, jaka została użyta w całym przedpokoju.

                                         Zamaskowana szafa w przedpokoju Zamaskowana szafa w przedpokoju

Wykończenie drzwi szafy

Wzdłuż ścian holu chciałam stworzyć lamperie, które ochroniłyby białą farbę ścienną przed zabrudzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi. Zamiast kosztownych drewnianych boazerii panelowych, wybrałam długie płytki ceramiczne wykończone dekorem jak listwą. Doskonale zastępują eleganckie drewniane wykończenia i imitują pasiastą tkaninę ścienną lub ozdobną tapetę winylową. Aby na ścianie powstała kontynuacja, również na drzwiach szafy wykonanej z płyt gipsowo-kartonowych zostały przyklejone płytki. Dzięki temu konstrukcja jest zamaskowana.

AHA

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *