M jak Mrówka

Podświetlane półki z płyt g-k

Podświetlane półki z płyt g-k

Rury doprowadzające instalacji centralnego ogrzewania, biegnące przy ścianie w mieszkaniu bloku, to prawdziwe wyzwanie podczas wykańczania wnętrz. W mojej sypialni ekipa remontowa zaproponowała ciekawe rozwiązanie.

Odsłonięte rury w mieszkaniu to żadna ozdoba. Trzeba je zamaskować, żeby nie męczyły swym widokiem. W trakcie przeprowadzania remontu w sypialni postanowiłam zamówić szafę na wymiar, która dochodzi do samej ściany, tym samym zasłaniając rury pionowe. Konieczne przy tym było zamontowanie drzwiczek rewizyjnych, zapewniających dostęp do zaworu. Te też zostały ukryte wewnątrz szafy. Pozostawało pytanie, co zrobić z poziomymi rurami centralnego ogrzewania, dochodzącymi do grzejników? Pan Mateusz prowadzący remont wymyślił rozwiązanie.

Zabudowa z płyt g-k

Lekka zabudowa z wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych daje wiele możliwości. Przydaje się nie tylko do wypełnienia wnęk, ale także do budowy konstrukcji o różnym kształcie i zastosowaniu. W mojej sypialni metoda ta okazała się niezastąpiona. Dzięki konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych powstały praktyczne półki, które zakryły instalację centralnego ogrzewania. Nie koniec na tym, zabudowa stanowi dziś również efektowną ozdobę wnętrza i dodatkowe źródło światła.

Podświetlane półki z płyt g-k Podświetlane półki z płyt g-k Podświetlane półki z płyt g-k

Ukryte oświetlenie

Odchodząca od pionu i biegnąca równolegle do podłogi w kierunku grzejnika rura centralnego ogrzewania, została przez ekipę remontową zabudowana od posadzki do wysokości parapetu. Na tym poziomie zamontowano półkę, przechodzącą płynnie w parapet. Została ona wykonana z drewna i docięta na wymiar, z odpowiednim uskokiem. Ponad nią utworzono jeszcze dwie dodatkowe półki obłożone płytami gipsowo-kartonowymi. W ukrytej szczelinie przy ścianie zostały wmontowane świetlówki liniowe, które dają rozproszone światło we wnętrzu. Pomysł okazał się bardzo trafiony. Półki są praktyczne i bardzo ozdobne. Często używam w pokoju tylko tego oświetlenia, rezygnując w górnego. A przede wszystkim nie widać rur i instalacji!

Minus zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych

Jedyny mankament rozwiązania to zabrudzenia na powierzchni półek wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych. Zostały one pokryte farbą ścienną, która miała być zmywalna. Jednak okazało się, że przecieranie na mokro powoduje zmywanie samej farby, a nie tylko kurzu, a każde dotknięcie metalowym czy drewnianym przedmiotem pozostawia trwały ślad. Konieczne będzie ponowne malowanie dużo lepszej jakości farbą. Jedną z polecanych metod zachowania estetycznej powierzchni półek oraz sposobem na łatwe utrzymanie ich w czystości jest zamówienie na wymiar tafli szkła lub pleksi, którą wykłada się półki zabudowy. Jeśli farba nie pomoże zamówię właśnie tego rodzaju płyty!

AHA

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *