M jak Mrówka

Wygodna praca przy komputerze – gadżety w jakie warto wyposażyć nasze biurko

Wygodna praca przy komputerze – gadżety w jakie warto wyposażyć nasze biurko

Jak podnieść komfort pracy przy komputerze, tak aby nasze ciało nie odczuwało jej skutków? Okazuje się, że poza profesjonalnym krzesłem biurowym oraz odpowiednio dopasowanym biurkiem możemy wyposażyć nasz kącik do pracy w drobne gadżety, które znacznie poprawią ergonomię pracy.

Wielogodzinna praca przy komputerze to przede wszystkim napięcia mięśni szyi, ramion i barków. To także zmęczone oczy, niejednokrotnie powodujące w konsekwencji bóle głowy. O ergonomii pozycji, jaką powinniśmy przyjmować pracując siedząc przy komputerze, mówi się wiele i znajdziemy sporo porad, jak zadbać o ustawienie krzesła oraz biurka.

Niemniej osoby, które pracują długo na komputerze (jednorazowo nawet przez kilkanaście godzin), wiedzą, że ustawienie monitora „na wysokości wzroku” to najwygodniejsza forma pracy.

Wygodna praca przy komputerze – gadżety w jakie warto wyposażyć nasze biurko
fot. pixabay.com

Wygodna praca przy komputerze z nadstawką pod monitor

Dlatego, szczególnie w przypadku, kiedy sam monitor nie ma możliwości regulacji wysokości, warto wyposażyć biurko w nadstawkę pod monitor. W ofercie producentów znajdziemy wiele mniej lub bardziej dekoracyjnych modeli, prostych lub z dodatkowym wyposażeniem (np. półką na drobne akcesoria biurowe). Możemy więc wybrać model pasujący kolorystyką i stylem do aranżacji naszego biurka.

W zależności od modelu nadstawka pozwoli podnieść monitor od 6 do 10 cm do ergonomicznej pozycji, pozwalającej na prosty kąt patrzenia.
Zmiana pozycji pracy przy monitorze przełoży się na zmniejszenie napięcia mięśni kręgosłupa szyjnego, ale również całych pleców, a jednocześnie zniweluje bóle karku i szyi. Pozycja pochylona w trakcie długotrwałej pracy na komputerze to także mniejsze dotlenie organizmu. Otwarcie pozycji na bardziej wyprostowaną sprawia, że zmniejszamy ucisk na przeponę i jednocześnie lepiej oddychamy. Warto się więc wyprostować.

Podkładka pod myszkę z myślą o nadgarstku

Jednym z popularnych cywilizacyjnych schorzeń, jakie dotyka wiele osób na stałe pracujących na komputerze jest tzw. zespół cieśni nadgarstka. Charakteryzuje się bólem w obrębie dłoni, a także drętwieniem palców. Ponieważ problem okazał się dość powszechny, producenci akcesoriów komputerowych szukając rozwiązania, wzbogacili ofertę dostępnych produktów o ergonomiczne myszki i klawiatury, a także podkładki, które wspomagają pracę podnosząc jej komfort.

Warto zatem, jeśli na komputerze pracujemy długo i używamy regularnie myszki, zaopatrzyć się w podkładkę żelową ze specjalnie wyprofilowaną poduszką pod nadgarstek. Dłoń spoczywa podczas pracy miękko, a nadgarstek przybiera dość naturalną, lekko wysklepioną pozycję – jest mniej napięty. Jednocześnie podkładki pod myszkę tego typu są wykończone przyjemnym w dotyku i antypoślizgowym tworzywem, co dodatkowo podnosi jakość użytkowania tego gadżetu.

Analogicznym produktem, jakiego zakup warto rozważyć przy pracy na komputerze, przez wzgląd na zmniejszenie napięcie w dłoniach (szczególnie oferowanym dla osób dużo piszących na klawiaturze) jest żelowa podkładka na nadgarstki przed klawiaturę.

Nadgarstki spoczywając na odpowiednio wyprofilowanym żelowym wałku znajdą się w ergonomicznej pozycji nad klawiszami, co sprawia, że nie musimy unosić dłoni powodując stałe napięcie.

Stojaczki i wsporniki pod inne urządzenia elektroniczne i akcesoria do pracy

Komfort naszej pracy to również ład, prządek oraz niezbędne akcesoria pod ręką.

Wygodna praca przy komputerze – gadżety w jakie warto wyposażyć nasze biurko
fot. pixabay.com

Każdy z nas mimo że pracuje na komputerze, jednocześnie używa innych urządzeń jak na przykład tablet czy telefon. Aby nie rozpraszały nas w trakcie pracy, a jeśli już, to żebyśmy mogli z nich korzystać nie zmieniając pozycji i nie odrywając się, warto zainwestować w drobne i niedrogie stojaczki i podpórki.

Pozwolą ona stabilnie ustawić urządzenie na biurku w dogodnym miejscu i korzystać z dodatkowych urządzeń bezkolizyjnie, nie odrywając się od aktualnego działania.

Wiele modeli stojaków pod telefon wzbogaconych jest również o dodatkowe funkcje, jak np. ruchome ramię pozwalające na regulacje odległości i kąta nachylenia urządzenia, albo power bank umożliwiający dodatkowo ładowanie umieszczonego na takiej podpórce telefonu czy tabletu.

autor tekstu: Dominika
zdjęcie tytułowe: pixabay.com

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *