M jak Mrówka

Wycinanie drzew zgodnie z prawem

Wycinanie drzew zgodnie z prawem

Odezwał się do mnie ostatnio mój znajomy, który postanowił zrobić w tym roku porządek z drzewami na swojej działce. Ma kilka sztuk na oku. Są to drzewa, które trochę zbyt blisko posadził, i krzewy, które rozrosły się zbyt mocno, zakrywając rabaty.

Wycinanie drzew zgodnie z prawem

Wycinanie drzew to nie jest łatwa sprawa, a wiedziałam, że i przepisy regulujące wycinkę są – delikatnie mówiąc – restrykcyjne. Zajrzałam więc w czeluści internetu, żeby sprawdzić, co i jak.

I Eureka! Jakież było moje zdziwienie, gdy zobaczyłam, że w sierpniu ubiegłego roku zmieniły się zasady regulujące usuwanie drzew! Dotąd groziły kary finansowe za prawie każde usunięcie drzewa bez zezwolenia, ale teraz kolega będzie mógł wyciąć niektóre drzewa bez pisania podań i zdobywania zgód z urzędu. I bez obaw o karę!

Wycinanie drzew – regulacje prawne

Myślę, że tak jak mnie oraz mojemu koledze, przyda się Wam kilka informacji na temat nowych regulacji w tym temacie.

A więc w skrócie: bez zgody można usuwać drzewa i krzewy owocowe, ale również ozdobne, nie starsze niż 10-letnie. Przepis ten dotyczy nie tylko ogrodów przydomowych, ale również ROD, a więc również działkowcy ROD będą mieli w tym przypadku wolną rękę.

Kiedy można bez zezwolenia wyciąć drzewo inne niż owocowe? W myśl nowych reguł, topolę, wierzbę, kasztanowiec zwyczajny, klon jesionolistny, klon srebrzysty, robinię akacjową oraz platan klonolistny można usuwać, jeśli obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza 35 cm. W przypadku pozostałych gatunków drzew, obwód pnia na wysokości 5 cm, uprawniający do wycinki bez zezwolenia to maksymalnie 25 cm. Ograniczenia nie dotyczą bożodrzewu gruczołkowatego (Ailanthus altissima) oraz drzew i krzewów na plantacjach.

Wspomniane powyżej przepisy nie obowiązują krzewów i drzew rosnących na nieruchomościach wpisanych do rejestru zabytków oraz na terenach zieleni i w pasie drogi publicznej.

Pamiętajcie jednak, że jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości, czy można usunąć drzewo na swojej działce bez zezwolenia, złóżcie wniosek do urzędu miasta lub gminy. Urzędnik przyjedzie i oceni, czy na wycinanie drzew potrzebna będzie zgoda urzędu, czy wycinkę można wykonać bez zezwolenia. Uchroni Was to przed nieprzewidzianą, zapewne wysoką, karą za wycięcie drzewa niezgodnie z prawem.

Gocha

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

mjakmrowka