M jak Mrówka

Wiklina na różne okazje

Dekoracje z wikliny na różne okazje

Proste wiklinowe sploty zamknięte w dekoracyjnym kształcie nie wychodzą z mody. Na stoiskach z dodatkami do wystroju wnętrz mają stale swoją pokaźną reprezentację. I dobrze, są niedrogie, a przy tym uniwersalne, możemy je wykorzystać zarówno do czasowej, jak i stałej dekoracji naszych mieszkań.

Wiklina na różne okazje

Dla wszystkich którzy cenią sobie skromność, lubią w wystroju wnętrz elementy naturalne, ekologiczne, wreszcie dla tych, którzy szukają w dodatkach dekoracyjnych nawiązań do stylu rustykalnego, stylu etno czy shabby chic ozdoby z naturalnej, spatynowanej lub bielonej wikliny będą jak najbardziej pożądane. Podrzucamy zatem kilka najbardziej lubianych inspiracji.

Wiklina w formie serca

Uniwersalne zawieszki w formie plecionych serc to doskonały pomysł na ocieplenie domowej przestrzeni. Serce zawsze kojarzy się z czymś pozytywnym, wywołuje przyjemne skojarzenia. Zarówno pojedyncze, jak i podwójne mogą ciekawie urozmaicić niejeden zapomniany kącik. Zawieszką w formie serce możemy atrakcyjnie ozdobić okno i parapet, płaszczyznę ściany, półki w regale, drzwi do pokojów, a także drzwi zewnętrzne.

Wiklina sprawdzi się również w łazience, bowiem niegroźna jej wilgoć, a nawet wskazana. Taras i balkon udekorowane wiklinowymi serduszkami także mogą nabrać odświętnego charakteru – szczególnie jeśli połączymy je z iluminacją świetlną w postaci lampek LED-owych. Serca przydadzą się, szczególnie jeśli będziemy chcieli przygotować dekorację okazjonalną: niezastąpione na Walentynki, zaręczyny, urodziny, święta Bożego Narodzenia itp.

Wiklinowe kule

To najbardziej uniwersalna dekoracja bowiem pozwala na pełną dowolność zastosowania. Kule świetnie prezentują się nawet w nieładzie pozostawione luzem na meblach np. na stole, komodzie czy niezależnie w rogach pokoju. Dekoracje z wiklinowych kul znajdziemy w wielu wariantach, zarówno pod względem wielkości, jak i grubości materiału, z którego są wykonane, a także odmian kolorystycznych.

Warto jednak pamiętać, że naturalny materiał lubi naturalne kolory, dobrze zatem wybierać kule o pastelowych i stonowanych odcieniach. Wiklinowe kule są doskonałe jako uzupełnienie innych kompozycji – świetnie prezentują się pomiędzy świecznikami, ozdobnymi doniczkami, jako wypełnienie przestrzeni wokół bibelotów. Wiklinowe kule potrafią podkreślić dekoracyjność dużego naczynia – piękna misa lub obszerny wazon wypełniony wiklinowymi kulami może stać się przyciągającym oko głównym elementem ozdobnym w przestrzeni salonu, holu czy sypialni.

Wieńce z wikliny

Nie sposób nie zauważyć dziś w sklepach wnętrzarskich, na stoiskach z dekoracjami czy w kwiaciarniach wiklinowych wianków oferowanych w różnych rozmiarach oraz kolorach. To fantastyczna forma ozdoby zarówno do mieszkań, jak i na zewnątrz – na balkony, tarasy i do ogrodów. Wianki coraz częściej ozdabiają nasze drzwi wejściowe i niekoniecznie tylko na czas świąt. Ponieważ wiklina nie jest wrażliwa na czynniki atmosferyczne, ozdoby te zachowują długo swój dekoracyjny walor. Bardzo efektownie wiklinowe wianki wyglądają powieszone w oknach i przymocowane do ścian budynku. Ta forma dekoracji wygląda jednak równie atrakcyjnie i stanowi bardzo estetyczny motyw, leżąc poziomo, Wiklinowe wianki w takiej ekspozycji mogą być ozdobą wstawionych w ich środek np. lampionów, dekoracyjnych figurek, donic z roślinami ozdobnymi.

Wiklinowe wianki można również wzbogacić o inne ozdobne elementy. bowiem łatwo wpleść w nie suszone owoce i kwiaty, akcesoria tekstylne, czy wreszcie drobne elementy z tworzywa, drewna, metalu. Tym sposobem możemy zaproponować indywidualną i niepowtarzalną dekorację.

autor tekstu: Dominika
zdjęcia: pixbay.com, fotolia.com, TinTours

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *