M jak Mrówka

Ażurowe przesłony z drewna

Ażurowe przesłony z drewna

Większość nowych mieszkań i to niezależnie od metrażu ma w projekcie kuchnię otwartą na pokój dzienny, a często wręcz stanowi ona jedynie jego aneks. Przepierzenie z drewnianych listew lub lameli to doskonały sposób, by nie zabierać przestrzeni, a jednocześnie wizualnie oddzielić od siebie obie strefy.

Ażurowe przesłony z drewna

Moda na otwarte wielofunkcyjne wnętrza nie mija. Nie ma w tym nic dziwnego, zważywszy na fakt, że rodziny przebywają ze sobą w domu tak krótko, że każda chwila spędzona we wspólnej przestrzeni jest na wagę złota. W nowo projektowanych mieszkaniach nie bez znaczenia jest ekonomia – ustawienie rzędu kuchennych mebli przy jednej ze ścian salonu na pewno zajmuje mniej miejsca niż osobna kuchnia, zamiast niej można zaplanować dodatkowy pokój. Układ z otwartą kuchnią przyjął się doskonale również dzięki wysokim walorom estetycznym kuchennego wyposażenia, znacznie cichszym niż kiedyś urządzeniom czy też efektownych sposobów na wykończenie i dekorację ścian w kuchni. Mimo to nadal wiele osób poszukuje sposobu na przynajmniej częściowe osłonięcie kuchennej zabudowy. Rozwiązaniem są przesłony z drewna.

Przepierzenia z drewnianych szczeblin

Ażurowe przepierzenie ze szczeblin lub lameli z naturalnego drewna lub innego materiału pokrytego fornirem montuje się pionową krawędzią do podstawy wykonanej z litego drewna lub metalu. Taką konstrukcję montuje się do podłogi i jeśli przepierzenie ma mieć pełną wysokość pomieszczenia, również do sufitu. Całość musi tworzyć sztywną i stabilną konstrukcję. Wzór ażuru może być dowolny – mogą to być pionowe, poziome lub skośne szczebliny, kratki, ściśle geometryczne lub bardziej fantazyjne podziały. Drewno na tego rodzaju przepierzenia musi być wysokiej jakości, inaczej szczebliny szybko się pokrzywią i powyginają. Przesłony mogą mieć też charakter ruchomy, wówczas takie panele montuje się do szyn przykręconych do podłogi i sufitu.

Ażurowe przesłony z drewna

Lekko, przestrzennie, ażurowo i cicho…

Ażurowa przesłona z drewna tworzy prześwity, dlatego nie zabiera tak światła i przestrzeni jak pełne przesłony. Oświetlenie jednej części wnętrza przenika swobodnie do drugiej. Lekki charakter konstrukcji sprawia, że całe wnętrze nabiera przestronnego charakteru, może nawet wydawać się większe niż w rzeczywistości. To również dodatkowy element dekoracyjny – nałożenie pionowego elementu na widok kuchennej ściany wprowadza do wnętrza nowy efektowny kadr. Warto też wiedzieć, że lamelowe drewniane przesłony dodatkowo wygłuszają i wyciszają pomieszczenia poprzez zmianę propagacji fal dźwiękowych we wnętrzu.

Większość nowych mieszkań i to niezależnie od metrażu ma w projekcie kuchnię otwartą na pokój dzienny, a często wręcz stanowi ona jedynie jego aneks. Przepierzenie z drewnianych listew  lub lameli to doskonały sposób, by nie zabierać przestrzeni, a jednocześnie wizualnie oddzielić od siebie obie strefy.

autor tekstu: Hania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *