M jak Mrówka

Wieszak Thonet z pomysłem

Wieszak Thonet z pomysłem

Mimo że dzisiaj większość odzieży wierzchniej przechowujemy w szafie usytuowanej w strefie wejścia, to jednak poręczny odkryty wieszak w przedpokoju ma również rację bytu! Skorzystamy z niego, gdy wpadamy do domu tylko na chwilę. Przyda się także, gdy przyjdą do nas goście. Jakie rozwiązania mamy do wyboru?

Popularny od wielu sezonów minimalizm wpłynął również na sposób aranżacji naszych przedpokojów, holi i wiatrołapów. I chociaż żaden inny styl wnętrzarski nie jest tak pomocny zaaranżowaniu uporządkowanej strefy wejścia, to jednak minimalistyczne stylizacje są nieco nudne i przewidywalne. Z pewnością ożywi je wieszak w przedpokoju, który jest elementem podstawowego wyposażenia holu lub wiatrołapu. Wieszak może być wyrazistym elementem, który nada aranżacji charakter. Oferta rynkowa jest naprawdę bogata, ale warto też wykorzystać w roli wieszaków bardziej niestandardowe rozwiązania, np. wieszak Thonet.

Stojący wieszak Thonet

Aranżacje w stylu retro są znowu na topie. Nie powinno nas to dziwić – ich atutem jest pełen uroku ponadczasowy, a przy tym bardzo wyrazisty charakter. Retro w najnowszym wydaniu podąża jednak w stronę eklektyzmu. W takich stylizacjach elementem odwołującym się do zakorzenionych w tradycji rozwiązań może być tylko jeden detal. Z pewnością należy do nich stojący wieszak w stylu Thonet. Pierwotnie wykonywany z giętego drewna bukowego. Drewno bukowe charakteryzują doskonałe właściwości plastyczne, a to sprawia, że wykonanym z niego elementom można podczas procesu produkcji nadawać nawet bardzo wymyślne gięte formy bez naruszania jego struktury. Wpływ na ponadczasową popularność tego modelu wieszaka ma nie tylko nieprzemijający wzór, ale też jego funkcjonalność – niewielki wieszak może pomieścić nie tylko wiele sztuk garderoby, ale także zaplanowano na nim miejsce na parasole.

Wieszak Thonet – wariacje na jego temat

Wieszak w stylu Thonet jest znany już od XIX wieku i doczekał się wielu plagiatów oraz wariacji na swój temat. Dzisiaj występuje w różnych wariantach kolorystycznych, np. w odcieniach bieli, czerwieni czy błękitu. Także ich forma bywa bardziej uproszczona – brakuje niekiedy subtelnych wygięć drobnych elementów. Bywa też, że ich design bazuje na daleko idących skojarzeniach i bardziej przypominają swoją formą np. konary drzew pozbawionych liści. Niezależnie od atutów wzorniczych tego typu wieszaki na ubrania są dość lekkie i można je z łatwością przenosić. Taka mobilność daje pole do zmiany miejsca ustawienia. Wieszak może być np. elementem aranżacji pokoju nastolatki, która zawiesi na nim torebki, apaszki i szale. Można też wybrać wieszaki thonetowskie w wariancie naściennym.

autor tekstu: Ania
zdjęcia: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *