M jak Mrówka

Kreatywne płytki z efektem 3D

Kreatywne płytki z efektem 3D

Płytki strukturalne to jeden z najgorętszych trendów w świecie płytek. Wypukła faktura odbija światło od powierzchni okładziny, nadając ścianie przestrzenny charakter, a łazience nieco dynamiki. Do wyboru mamy ogromne bogactwo wzorów – geometryczne, faliste i zupełnie abstrakcyjne tłoczenia na płytkach zindywidualizują wnętrze naszej łazienki

Moda na minimalistyczne wnętrza sprawia, że coraz większego znaczenia nabierają same materiały wykończeniowe. W łazience po erze wielkoformatowych płytek ceramicznych o nieskazitelnie gładkiej powierzchni nastał czas okładzin strukturalnych. Ten typ płytek to od pewnego czasu jeden z wiodących trendów łazienkowych, co widać na wnętrzarskich targach i w salonach producentów, ale zaczyna dominować również w naszych łazienkach. Płytki 3D wiodą prym szczególnie w białych aranżacjach – przy monokolorystycznej aranżacji strukturalna powierzchnia płytek daje szansę na urozmaicenie wnętrza.

Płytki przestrzenne – relief i struktura 3D

Płytki strukturalne nie są niczym nowym, wypukłe reliefy na płytkach to jeden z tradycyjnych sposobów ich zdobienia. Struktura 3D jest nowoczesną wersją reliefu – idealnie geometryczne kształty są możliwe do uzyskania dzięki nowoczesnym technologiom produkcji płytek. Niektóre z takich płytek mają jedynie delikatne, ledwie wyczuwalne w dotyku wypukłości i zagłębienia, inne natomiast bardzo wyrazistą strukturę określaną mianem 3D – to właśnie ich powierzchnia, grając kontrastem i cieniem, wygląda inaczej w zależności od pory dnia czy oświetlenia. Faktura 3D to głównie domena kolekcji płytek ściennych – ich konserwacja jest prosta – łatwo się z nich ściera kurz i myje na mokro.

Płytki 3D – niepodzielny bohater wnętrza

Przestrzenne ściany z płytek ceramicznych są na tyle wyrazistym elementem wnętrza, że pasują jedynie do minimalistycznych, oszczędnie urządzonych wnętrz. Nie powinny konkurować z innymi dekoracjami – powstanie wtedy wrażenie natłoku form. Nawet jeśli decydujemy się na wprowadzenie do wnętrza dużej ilości płytek z efektem 3D, powinny być one użyte tylko na jednej płaszczyźnie. Dobrze jest połączyć je z innymi płytkami o gładkiej powierzchni – zabieg ten dodatkowo podkreśli efekt trójwymiarowości. Płytki 3D są jak obraz, dlatego dla uzyskania pełnego ich uroku warto wyłożony nimi fragment ściany dobrze podświetlić – przestrzeń nabierze wtedy głębi i miękkości.

autor tekstu: Hania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *