M jak Mrówka

Wielokolorowa rabata kwiatowa

Wielokolorowa rabata kwiatowa

Gdy myślimy o rabacie kwiatowej, przed oczami staje nam wielokolorowa kompozycja kąpiąca się w słońcu przez całe lato. To pierwsze i najbardziej naturalne skojarzenie, ale sama kompozycja wcale nie jest łatwa do wykonania, bo trzeba wybierać spośród wszystkich dostępnych bylin. Można poszaleć, ale można też się zgubić.

Pora rozpocząć mieszanie kolorów na rabacie. Największy wybór bylin jest w kolorze fioletowym lub różowofioletowym. Z nich możemy stworzyć swobodne obrzeże o miękkim kształcie lub wyższą dominantę w centrum lub z boku. Niskie obrzeże można zakomponować z dzwonka karpackiego, macierzaki piaskowej, kozłówki długoszyjkowej lub dąbrówki rozłogowej, wyższe partie utworzą kocimiętka Fassena, dzwonek skupiony lub trzykrotka, a najwyższe pysznogłówka, odętka wirginijska, płomyk wiechowaty, bodziszek lub jeżówka purpurowa.

Rabata w kolorze żółtym

Biały kolor warto zostawić na specjalne okazje, a zamiast niego użyć żółtego, który może tworzyć centrum kompozycji, pomiędzy kolorem fioletowym a czerwonym. Na rabacie dobrze będą się prezentowały: przywrotnik ostroklapowy, tojeść kropkowana, len złocisty, krwawnik kutnerowaty, wiesiołek krzewiasty, chaber wielkogłówkowy lub nachyłek wielkokwiatowy. Nie warto wprowadzać na rabatę wielokolorową słoneczniczka szorstkiego, bo zbyt agresywnie się rozrasta. Specjalnie dla niego można stworzyć osobną rabatę w dalszym kącie ogrodu. Liliowce też lepiej wyglądają we własnym towarzystwie.

Mocne akcenty na rabacie

Czerwony kolor nie wstępuje zbyt często, ale z bylin długo kwitnących latem można wybrać wysokie firletkę kwiecistą, gailardię ościstą, pięciornik krwisty, krwawnik pospolity, a z niższych – jastrzębca czerwonego. To będzie ważny i mocny akcent na naszej rabacie. Odrobina niebieskiego lekko ochłodzi i uspokoi kompozycję. Dużego wyboru nie mamy, ale warto wybrać bodziszka himalajskiego, len trwały lub przetacznika armeńskiego.  Jako uzupełnienie warto wprowadzić jeszcze coś zielonego w tle (krzew, pnącze, iglak) i uspokajający akcent przestrzenny w postaci traw (np. turzycy lub rozplenicy). Kształt naszej rabaty może być dowolny, ale nie powinna być ona zbyt szeroka. Przydała by się też odrobina symetrii lub lustrzanego odbicia, by dobrze wyglądała z każdej strony.

autor: Marek
zdjęcia: MZ, pixabay.com



Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *