M jak Mrówka

Uchwyt do telewizora

Uchwyt do telewizora

Wybór uchwytów do telewizorów jest dość duży. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, musimy dopasować go do naszych wymagań. Powiem szczerze, że zakup odpowiedniego uchwytu „zleciłam”– zaprzyjaźniony z moją rodziną 20-latek (który jest od wszelkich spraw technicznych) z łatwością ogarnął temat.

Rodzaje uchwytów do telewizora

Najpopularniejsze są uchwyty ścienne, które przykręcamy do ściany za pomocą śrub (bardzo często znajdują się w zestawie). Na rynku dostępnych jest kilka wariantów. Najprostsze (i najtańsze) uchwyty pozwalają na ustawienie telewizora wyłącznie w jednej pozycji. Modele nieco droższe umożliwiają ręczną regulację kąta nachylanie (poziomo/pionowo) oraz regulację orientacji góra-dół. Więcej możliwości daje obracanie uchwytu w lewo i prawo. Pełna regulacja pozwala dostosować położenie telewizora do nietypowego rozkładu pomieszczenia lub samego urządzenia pokoju. Oczywiście producenci w trosce o wygodę użytkowników, oferują uchwyty sterowane za pomocą pilota. Gdy z jakiś powodów telewizor chcemy umieścić na suficie, również mamy taką możliwość – wystarczy zakupić uchwyt sufitowy. W przypadku małych telewizorów do ich montażu możemy wykorzystać uchwyty biurkowe, chociaż przeznaczone są głównie dla monitorów.

Co ważne, tylko specjalnie dopasowane uchwyty są w stanie obsłużyć Curved TV.

Uchwyt do telewizora – na co zwrócić uwagę

Kupując uchwyt do telewizora, musimy pod uwagę wziąć kilka ważnych czynników. Pierwszym jest maksymalny udźwig, np. 20, 30, 35 lub 50 kg – musimy więc wiedzieć, ile waży nasz telewizor (nie uwzględniamy podstawy telewizora). Oczywiście, ciężar telewizora musi być niższy od maksymalnego udźwigu uchwytu. Jeśli po telewizor zamierzamy podczepić soundbar, to dodajmy jego wagę do całkowitego obciążenia. Sprawdźmy również w instrukcji telewizora, czy jego producent posłużył się standardem VESA (Video Electronics Standards Association) – określa on rozstaw otworów montażowych, np. 200 x 200, 300 x 300, 400 x 300, 400 x 400, 600 x 400 mm. Pierwsza liczba to odległość pomiędzy górnym a dolnym otworem montującym, natomiast druga między pierwszym i ostatnim otworem w tym samym rzędzie. Odległości pomiędzy otworami montażowymi możemy również zmierzyć samodzielnie. Na rynku dostępne są uchwyty uniwersalne, które pasują do większości telewizorów. Poza rozkładem otworów i dopuszczalną wagą sprzętu, producenci uchwytów bardzo często podają również maksymalną wartość ekranu – podawana jest w calach. Ważną kwestią jest także odległość telewizora od ściany – większość osób twierdzi, że im jest ona mniejsza, tym lepiej. Dostępne są uchwyty, które umożliwiają umieszczenie telewizora w odległości mniejszej nic 5 cm. Pamiętajmy jednak, że im więcej opcji regulacji ma uchwyt, tym większa musi być odległość. Warto zwrócić uwagę również na jakość wykonania. Modele stalowe cechują się dużą wytrzymałością, ale i niestety także sporą wagą. Dodatkowo należy sprawdzić ruchomość ramion (jeśli jest przewidziana) oraz stabilność uchwytu. Producenci do zestawu bardzo często dołączają śruby mocujące, zwijarkę kabli (pozwala utrzymać porządek za telewizorem), a także szablon wiercenia i poziomnicę – ułatwiają wywiercenie odpowiednio rozstawionych otworów i zachowanie prostej linii.

autor: Asia
zdjęcia: materiały prasowe


Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *