M jak Mrówka

We wrześniowym ogrodzie – kwiaty, krzewy i drzewa między latem a jesienią

We wrześniowym ogrodzie – kwiaty, krzewy i drzewa między latem a jesienią

Wrzesień w moim ogrodzie jest bardzo sensualny – wasz też może być pełen smaków, zapachów i kolorów. Jakie rośliny warto zaprosić do ogrodu, by we wrześniu mienił się barwami kwiatów, efektownymi krzewami czy obsypanymi owocami drzewami?

We wrześniowym ogrodzie – kwiaty, krzewy i drzewa między latem a jesieniąWrzesień w ogrodzie to jedyny miesiąc w roku, który łączy w sobie w tak wyrazisty sposób lato i jesień. By lato towarzyszyło nam jak najdłużej, zdecydujmy się na obsadzenie naszych rabat kwiatami, które będą kwitły aż do przymrozków. Lista jest naprawdę długa. Doceńmy też urodę jesiennych krzewów – wprawdzie o tej porze roku nie cieszą nas kwiatami, ale za to ich owoce to prawdziwa uczta dla oczu, a często także dla podniebienia. No i drzewa owocowe, nieco zapomnieliśmy, że mogą być ozdobą ogrodu.

Kwiaty we wrześniu

Rabaty kwiatowe są jeszcze pełne letnich kwiatów. W tym czasie kwitną jeszcze okazałe dalie, wdzięczne cynie, swojskie aksamitki, rudbekie, kanny, tytoń oskrzydlony, żeniszki czy niecierpki. Na oknach pysznią się okazałe pelargonie i surfinie. Ten bogaty „garnitur” warto poszerzyć o typowo jesienny zestaw kwiatów. Jeśli wcześniej nie zadbaliśmy o posadzenie jednorocznych astrów chińskich czy wieloletnich bylin takich jak astry nowoangielskie bardziej znane jako marcinki czy nawłoć, kupmy dostępne za kilka złotych wrzośce i chryzantemy. To rośliny, bez których trudno wyobrazić sobie „wejście” ogrodu w jesień. Moją propozycją na wrzesień jest także zimowit jesienny często mylony z typowo wiosennymi krokusami. Jego fioletowoliliowe kwiaty są we wrześniu zaskoczeniem dla wielu. Wyjątkowo pięknie wyglądają kępy ziemowita posadzone pod drzewami.

We wrześniowym ogrodzie – kwiaty, krzewy i drzewa między latem a jesienią We wrześniowym ogrodzie – kwiaty, krzewy i drzewa między latem a jesienią

Krzewy na wrzesień

We wrześniu nasze ogrody zdobią jeszcze kwiatostany róż czy tracące swoje letnie kolory, ale nadal piękne nieco nostalgiczne hortensje ogrodowa oraz coraz popularniejsza bukietowa. Jednak o tej porze bardzo efektownie wyglądają krzewy ognika szkarłatnego obsypane pomarańczowożółtymi lub ciemnożółtymi owocami, które pozostaną na gałęziach bardzo długo. Mnie zachwyca także rokitnik zwyczajny, który dzięki drobnym pomarańczowym owocom wygląda przepięknie. Poza tym jego owoce są bardzo zdrowe! Można je zbierać już teraz, ale przetwory z nich są smaczniejsze, gdy owoce zerwiemy po pierwszych przymrozkach. Ja robię z nich pyszne nalewki i soki. Można je też jeść na surowo, ale są dosyć kwaśne. Owocują także krzewy czarnego bzu – także są one ozdobą ogrodu, można z nich wykonać również bardzo zdrowy sok, świetny m.in. na przeziębienia.

We wrześniowym ogrodzie – kwiaty, krzewy i drzewa między latem a jesienią We wrześniowym ogrodzie – kwiaty, krzewy i drzewa między latem a jesienią

Drzewa owocowe

Drzewa owocowe w moim ogrodzie to nie tylko radość zbiorów, ale też uczta dla oczu i moich… nozdrzy! Ogród o tej porze roku pachnie oszałamiająco – woń śliwek, jabłek i gruszy zrywanych właśnie we wrześniu rozchodzi się po ogrodzie, a później po domu. Wystarczy tylko zadbać o ich zbiór, gdy będą w pełni dojrzałe, dobrze wykształcone i nieuszkodzone. Pamiętajmy, by wygrabić spod drzew zgniłe i chore, inaczej staną się źródłem chorób drzew.

Ania W.

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *