M jak Mrówka

Płot typu ranczo

Płot typu ranczo

Jego wyrazista, przestrzenna, a zarazem ażurowa forma to kwintesencja stylu rustykalnego, wiejskiej natury i sielskiego klimatu.

Płot z poziomo układanej tarcicy to doskonały sposób na ogrodzenie sporego terenu, otoczonego przez naturę. Nie będzie pasował do miejskiego zgiełku, za to świetnie wpisze się w prowincjonalny pejzaż. Zaletą płotu typu ranczo jest jego ekonomiczna strona. Materiały nie będą drogie, a forma ogrodzenia jest na tyle nieskomplikowana, że bez trudu postawimy je we własnym zakresie. Naturalne piękno desek sprawi, że płot stanie się estetycznym parkanem, znacznie uatrakcyjniającym wygląd posesji.

Proste elementy przęseł

Na niepowtarzalny urok płotu typu rancho składa się jego materiał. Powstaje z tarcicy, czyli nieokorowanych desek. Te długie elementy produkowane są w tartaku w trakcie przecinania wzdłużnie kłody drewna, przez kilka równoległych pił. Nazwa pochodzi od jednokrotnego przetarcia. Drewno jest chropowate i ma zachowaną naturalną krzywiznę na krawędziach. Deski różnią się brzegami, ale długość i grubość mają tę samą. Tarcica nieobrzynana zachowuje wyjątkowy urok dzięki swej niepowtarzalności. Możemy nabyć deski sosnowe, świerkowe lub modrzewiowe.

Płot typu ranczo

Konstrukcja płotu

Tarcica może mieć długość od 1,6 do 4 m. Elementy są grube i mają od 2 do 5 cm. Długość przęsła płotu warto więc wykonać względem wymiaru materiału. Ważne, by przy długich elementach między słupkami również zadbać o wsparcie dla desek, jeśli nie mają odpowiedniej grubości. Żeby drewno się nie wykręcało, powinno być podpierane co ok. 1,6 m.

Dla stabilnej konstrukcji płotu dobrze jest wybrać solidne słupki metalowe z uchwytami do montażu desek, koniecznie zabezpieczone przed korozją. Do montażu używajmy tylko wkrętów nierdzewnych. W przeciwnym razie stworzą zacieki na drewnie i w szybkim tempie surowiec będą niszczeć.
Przęsła mogą składać się tylko z dwóch ułożonych równolegle desek, choć najczęściej spotykać można zestaw trzech. Jeśli potrzebujemy większej intymności, wystarczy zbudować wyższe ogrodzenie, a tarcicę mocować z małymi dystansami.

Impregnacja tarcicy

Niezabezpieczone drewno tarcicy szybko zszarzeje, porośnie mchem i glonami, a jego trwałość w tej postaci jest oceniane na mniej więcej 7 lat. Aby było trwalsze, bardziej estetyczne, powinniśmy je zabezpieczyć. W tym celu konieczne jest przestruganie powierzchni desek. Jeśli tego nie zrobimy, chłonność materiału będzie bardzo duża, co zwiększy wydatki poczynione na impregnaty. Chropowata powierzchnia zniszczy także w szybkim tempie pędzel lub wałek używany do malowania.

Po wyszlifowaniu i oczyszczeniu drewna należy je zaimpregnować środkiem chroniącym przed niszczeniem drewna i szkodnikami. Po wyschnięciu tarcicy przystępujemy do nakładania preparatu nawierzchniowego, który osłoni surowiec przed działaniem czynników atmosferycznych. Możemy wybrać produkt barwiący. Najczęściej nanosi się dwie warstwy lakierobejcy lub lazury do drewna.

Istnieje też możliwość zakupu tarcicy już zaimpregnowanej ciśnieniowo.

AHA

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *