M jak Mrówka

W prostocie elegancja – jak nowocześnie i tanio wyposażyć mieszkanie

W prostocie elegancja – jak nowocześnie i tanio wyposażyć mieszkanie

O modnym, ciekawym i estetycznym wyglądzie naszego mieszkania wcale nie muszą decydować drogie meble, kosztowne wyposażenie i wykończenie prosto spod ręki architekta. Dobry pomysł i odrobina zaangażowania w poszukiwania niedrogich rozwiązań pozwolą nam urządzić nasze wnętrze z fantazją.

W prostocie elegancja – jak nowocześnie i tanio wyposażyć mieszkanie W prostocie elegancja – jak nowocześnie i tanio wyposażyć mieszkanie

Jedną z podstawowych zasad, która sprawdza się przy urządzaniu i wyposażaniu przestrzeni mieszkalnej jest brak przesytu. Już na wstępnym etapie zagospodarowywania pomieszczeń w mieszkaniu warto się zastanowić, czy na pewno potrzebne są nam, ogólnie przyjęte za standard wyposażenia, ciężkie i kosztowne: meblościanki, regały, szafy, czyli te wielkogabarytowe meble, które doskonale można zastąpić czymś prostszym i tańszym. Szczególnie gdy jeszcze wiedziemy życie singla lub na „nowej drodze życia”, kiedy jesteśmy młodym małżeństwem na starcie, warto wziąć pod uwagę takie rozwiązania meblowe jak: otwarte relingowe wieszaki, kubikowe, mobilne moduły i proste otwarte półki. Zanim zainwestujemy w jadalniany stół z zestawem krzeseł, zastanówmy się, czy nie sprawdzą się bardziej mniejsze stoliki kawowe, prosta ława lub blat osadzony na tzw. koziołkach, który jednocześnie może spełniać rolę biurka i stanowiska pracy, a w razie potrzeby stać się bufetem gościnnym i stołem na przyjęcie. Zanim wyposażymy salon w sofę, oceńmy, czy nie praktyczniejsze byłyby tu duże, miękkie pufy typu sako. Te pozornie prowizoryczne rozwiązania mogą nadać naszemu wnętrzu stylowy loftowy walor, okazać się daleko bardziej funkcjonalne, a przede wszystkim znacznie uchronić nasz budżet przed dużymi wydatkami.

W prostocie elegancja – jak nowocześnie i tanio wyposażyć mieszkanie W prostocie elegancja – jak nowocześnie i tanio wyposażyć mieszkanie

Brak mebli, meble z odzysku, skrzynki, kosze, palety

Urządzanie przestrzeni mieszkalnej to zawsze zderzenie potrzeb i możliwości. Często na wstępie robimy duży błąd, wpadając w pułapkę mnożenia tych pierwszych, co skutkuje niewydolnością tych drugich. Rozbudźmy fantazję i zastanówmy się, z czego możemy zrezygnować (np. komplet wypoczynkowy, szafka pod telewizor, regał łazienkowy, szafki wiszące w kuchni itp.), jakie rozwiązania możemy już na wstępie wykonać własnym sumptem, korzystając z mebli używanych oraz sprzętów niemeblowych, którym można nadać taką funkcję (w tej roli ogromną popularność zdobyły drewniane palety transportowe, które odpowiednio oszlifowane, pomalowane i zespolone mogą spełniać rolę łóżka, foteli, podestów etc.)

Wiele akcesoriów możemy odczarować, zadbać o ich nowy wygląd, restaurując, malując i naprawiając. Warto jednak czasem zostawić taki sprzęt w wersji „nagryzionej zębem czasu”. W świeżo odnowionym wnętrzu stare, posiwiałe krzesło z wyblakłą tapicerką będzie przykuwało uwagę i grało charakterem.

W prostocie elegancja – jak nowocześnie i tanio wyposażyć mieszkanie W prostocie elegancja – jak nowocześnie i tanio wyposażyć mieszkanie W prostocie elegancja – jak nowocześnie i tanio wyposażyć mieszkanie 

Dodatki we wnętrzu – graj kolorem lub tematem

Dużą rolę w budowaniu charakteru wnętrza grają oczywiście dodatki. Wcale nie muszą być to te, właśnie na „topie”, ze sklepów dyktujących kanony designu, których ceny niekiedy przyprawiają o zawrót głowy. Odpowiednio dobrana konsekwentnie kolorystyka lub przewodni temat detali może świetnie zagrać i zbudować atmosferę klimatycznego wnętrza. Pięknie grają zestawienia szarości z pastelowym różem – wpisują się dodatkowo w elegancki styl hygge. Ostatnio popularne motywy to egzotyczne, tropikalne rośliny czy heksagonalne kształty i bryły, wiele takich dodatków (ponieważ były już kiedyś modne) znajdziemy również na strychu babci lub pchlim targu. Wyszukujmy więc na wyprzedażach kubeczków, świeczników, pokrowców na poduszki, bibelotów, dodatków łazienkowych i kuchennych i bawmy się tanią oraz prostą stylizacją.

W prostocie elegancja – jak nowocześnie i tanio wyposażyć mieszkanie W prostocie elegancja – jak nowocześnie i tanio wyposażyć mieszkanie

Chcesz urządzić tanio i pomysłowo wnętrze, weź pod uwagę takie rozwiązania jak:

  • meble z odzysku,
  • otwarte półki zamiast szaf i regałów,
  • pufy sako i mobilne siedziska,
  • relingi,
  • koziołki i blaty,
  • skrzynki, palety, kosze i inne akcesoria niemeblowe w nowej roli,
  • konsekwentnie dobrane detale pod względem koloru lub tematu.

Dominika

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *