M jak Mrówka

Narożna szafka w kuchni

Narożna szafka w kuchni

Kuchnia, w której trzeba zabudować narożnik zawsze stanowi duże wyzwanie. Producenci gotowych mebli oferują kilka rozwiązań, ale część z nich nie jest wygodna, inne z kolei są dość drogie. Jak dokonać optymalnego wyboru?

W kuchni, szczególnie niewielkiej, liczy się każdy centymetr. Ponieważ naczyń, sprzętów i produktów mamy zwykle więcej niż miejsca do ich przechowywania, szkoda, aby zmarnowała się jakakolwiek przestrzeń na zaślepki czy trudno dostępne, w praktyce nieużywane szafki. Narożnik w zabudowie stanowi taką trudną, zwykle nie do końca wykorzystaną przestrzeń.

Zabudowa kuchennego narożnika – kryteria wyboru

Wybierając rozwiązanie narożnej szafki, warto skonfrontować propozycję rynkową z możliwościami przestrzennymi kuchni i naszymi potrzebami. Zwróćmy uwagę przede wszystkim, czy wymiary szafki pozwolą maksymalnie wykorzystać przestrzeń w zabudowie, a następnie, czy system zastosowany w szafce będzie ergonomiczny w użytkowaniu, a ponadto jego użytkowanie nie będzie kolidowało z innym wyposażeniem kuchni. Weźmy też pod uwagę sam charakter konstrukcji systemów wysuwanych montowanych wewnątrz szafek. Kosze z prętów metalowych mają tę wadę, że uchwyty pokrywek i garnków mogą się o nie zahaczać, a mniejsze przedmioty wręcz w nie zaplątywać. Z kolei płaskie półki w obrotowych karuzelach powodują ześlizgiwanie się z nich bardziej płaskich przedmiotów, np. pokrywek do garnków. W przypadku obrotowych koszy trzeba też zwrócić uwagę, by nie przeciążyć kosza z jednej strony np. ciężkimi garnkami ustawionymi jeden na drugim. Takie przeciążenie powoduje często zniszczenie zawiasów.

Szafka na planie kwadratu z półkami lub karuzelą

Narożna szafka w kuchni Narożna szafka w kuchni

To najbardziej popularne rozwiązanie do zabudowy kuchennego narożnika. Szafka narożna o równych bokach przylegających do ściany, których wymiary wynoszą około 90 cm, od frontu jest przycięta pod kątem prostym i wyposażona w stykające się ze sobą drzwiczki o szerokości 30 cm. Są dostępne warianty z drzwiczkami otwieranymi osobno albo połączone zawiasami – wówczas po ich otwarciu mamy szeroki otwór dający dobry dostęp do zawartości szafki. Wewnątrz taka szafka może być wyposażona w zwykłe półki lub mieć zamontowany kosz obrotowy, czyli tzw. karuzelę. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. W przypadku półek, dostęp do zawartości szafki w głębi jest utrudniony, dlatego umieszczone tam przedmioty bywają często zapomniane. Karuzela, dzięki mechanizmowi umożliwiającemu obrót półek, pozwala na lepszy dostęp do umieszczonych na niej przedmiotów, chociaż właściciele takich rozwiązań narzekają, że drobniejsze przedmioty, np. pokrywki na garnki, wypadają z niej podczas obracania. Są karuzele z brzegami zabezpieczonymi niską balustradą, zapobiegającą ślizganiu się przedmiotów. Warto wybrać karuzelę z płynną regulacją słupa i wysokości półek oraz hamulcem. Karuzele są zwykle dostępne w wersjach ½ i ¾ koła i ścięte w wymiarze 69, 75 i 82 cm.

Prostokątna szafka z półką lub wysuwanymi półkami albo koszami

Narożna szafka w kuchni 

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest kupno szafki prostokątnej, do której dostęp mamy tylko po jednej stronie zabudowy narożnika. Otwór o szerokości 45, 50 lub 60 cm, bo takie są stosowane w tego typu rozwiązaniach, jest na tyle wygodny, że nawet jeśli wewnątrz szafka będzie wyposażona jedynie w półkę, będziemy mogli bez większych problemów sięgnąć do przedmiotów umieszczonych nawet bardzo głęboko.

Jednak w tym wariancie najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest wysuwany mechanizm z półkami typu nerka lub wysuwanymi koszami w systemie corner. Po wysunięciu półek mamy komfortowy dostęp do ich zawartości. Zaletą rozwiązania jest to, że każdą z nich możemy wysunąć osobno. Wadą – musimy mieć miejsce na wysunięcie półek na zewnątrz szafki. Przed zakupem takiego rozwiązania trzeba sprawdzić, czy podczas jej użytkowania nie będzie konfliktu np. z otwieraniem się zmywarki.

System space corner

Narożna szafka w kuchni Narożna szafka w kuchni

Wysuwane narożne szuflady to rozwiązanie zamontowane w szafkach narożnych zaprojektowanych na planie kwadratu. Zamiast półek zamontowane są szuflady z łamanym frontem w formie dwóch prostopadle do siebie ustawionych frontów lub drzwiczek. Po pociągnięciu za jeden z uchwytów wysuwa się nieregularna w formie szuflada. Rozwiązanie to można dopasować do pozostałych szafek – mogą to być np. dwie szuflady jednakowej wysokości lub wybrać rozwiązanie z jedną szufladą niższą i z jedną wyższą. Zaletą rozwiązania jest możliwość zastosowania standardowych frontów w zabudowie. 

System magic corner

Narożna szafka w kuchni Narożna szafka w kuchni

Do szafki narożnej otwieranej z jednej strony można też zamontować system wysuwanych koszy na prowadnicach. Kosze są zamontowane w dwóch osobnych modułach. Wraz z otwarciem szafki przednie kosze są wyciągane i odchylane na bok do kąta prostego, a ich miejsce zajmują tylne. Kosze tylne także mogą wyjeżdżać na zewnątrz, ale do tego rozwiązania konieczne są niezależne prowadnice. Inne rozwiązanie to dwa identyczne moduły koszy połączone stelażem na specjalnych prowadnicach – po pociągnięciu za uchwyt oba kosze wyjeżdżają do przodu. Oba kosze mieszczące się w narożnej szafce mamy wtedy na zewnątrz szafki, co zapewnia łatwy dostęp do ich zawartości.

Narożna szafka w kuchniDwie niezależne wysuwane szafki

Prezentowane rozwiązanie jest raczej nietypowe. Możemy je podpowiedzieć wprawnemu stolarzowi, raczej trudniej będzie je znaleźć w gotowych systemach zabudowy kuchennej. Pomysł polega na zabudowaniu narożnika dwiema osobnymi szafkami, z których każda jest wysuwana na zewnątrz. Minusem rozwiązania jest niewykorzystana przestrzeń między szafkami, chyba że druga z szafek ma zastosowany system typu corner.

Hania

 

 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *