Zimowe weekendy, kiedy mamy trochę czasu dla siebie i możemy bezkarnie zakopać się w domowych pieleszach. Nic nie smakuje wtedy tak dobrze, jak poranna, w samo południe czy wreszcie popołudniowa – kawa. Na smak, zapach oraz zmysłowe wrażenia, jakie niesie ze sobą ten esencjonalny napój wpływa nie tylko jakość ziarna, ale również to, w czym ją serwujemy i spożywamy.
O tym, czy kawę należy pić w filiżance, szklance czy kubku traktuje wiele przewodników kawowych rytuałów. Wiele zależy jednak od naszych indywidualnych przyzwyczajeń i preferencji, o gustach się bowiem nie dyskutuje. Są jednak pewne obiektywne kryteria, które sprawdzą się przy wyborze naczynia, w którym warto pić ten aromatyczny napój.
Pojemność i rodzaj kawy
Niewątpliwym wyznacznikiem doboru odpowiedniego naczynia do kawy będzie oczywiście ilość. W zależności, czy będzie to mała kawka typu espresso, czy może duża, lekka kawa przelewowa, czy do kawy będziemy dodawać mleko, a jeśli już to czy spienione, czy zwykłe, musimy dobrać dopasowane objętościowo naczynie.
Do małej ilości kawy doskonale zatem będą nadawać się niewielkie, drobne filiżanki, objętością nie wiele większe od kieliszka do koniaku. Przeznaczone głównie do kawy espresso, double espresso i espresso macchiato (czyli ze spienionym mlekiem).
Do kawy o pojemności nieco większej – typowej americany czy cappuccino doskonale sprawdzi się elegancka filiżanka, o typowej wielkości ok. 200 ml.
Kawę przelewową bądź z dużą ilością mleka, taką codzienną i domową z powodzeniem możemy serwować w kubku, mieszczącym od 250 do 300 ml, tak by móc się cieszyć naparem dłużej.
Wygodne do picia, podnoszące aromatyczny efekt
Dla uzyskania najintensywniejszych doznań podczas picia kawy, warto pamiętać o kilku rzeczach. Kawa jest najbardziej aromatyczna i smaczna, kiedy jest gorąca. Dlatego lepiej podawać ją w ceramice bądź szkle o grubych ściankach – tak by szybko nie traciła temperatury. Większość wyrobów ceramicznych dedykowanych do spożywania kawy ma właśnie specjalnie wyprofilowane, grubsze wnętrze, aby kawa nie stygła zbyt szybko, a jej aromat rozchodził się intensywniej. Klasyczny kształt filiżanki czy kubka, węższy na dole i rozszerzający się ku górze, sprzyja „oddychaniu” kawy, czyli doskonałemu uwalnianiu jej aromatu – tak aby działał na nasz zmysł węchu, a następnie na kubki smakowe.
Przy chłodnej aurze nie bez znaczenia jest również możliwość ogrzania ciepłym naparem rąk. W kubku z powodzeniem uda nam się pomieścić na tyle dużą ilość gorącej, aromatycznej kawy, by przy okazji doświadczyć miłego uczucia w otulających go dłoniach.
Kawy smakowe i deserowe w szkle i w pucharkach
Całą grupę kaw stanowią oczywiście te, które mogą pełnić rolę deseru – kawy z bitą śmietaną, kawy z alkoholem, z syropami, z lodami etc. Te na rzecz dekoracyjnego efektu i wygody w spożywaniu możemy podawać w dużych szklankach, pucharkach i innych niekonwencjonalnych naczyniach. Tu liczy się prezentacja, dlatego ten rodzaj kawy doskonale można serwować w szkle – szczególnie kiedy, tak jak w cafe latte, możemy wyeksponować jej warstwy.
Dobierając kawową zastawę, zwróćmy również uwagę na kolory i dekoracyjne detale. Czarna kawa apetycznie kontrastuje z białą ceramiką, dlatego te naczynia są najbardziej popularne. Niemniej jeśli lubimy kawę z mlekiem, z pianką, posypaną aromatycznym cynamonem bądź czekoladą warto poeksperymentować – beże, róże, błękity również podkreślą ciepłą atmosferę tej uroczej chwili spędzonej z kawą.
Dominika