M jak Mrówka

Lampy z betonu

Światło zza betonu – lampy z betonu

Nie tak dawno dzieliłam się z Państwem swoją fascynacją oprawami oświetleniowymi wykonanymi z drewna. W tej chwili zapraszam do obejrzenia opraw wykonanych z… betonu. Ku mojemu zaskoczeniu okazuje się, że beton, mimo swojego realnego i wizualnego ciężaru, rewelacyjnie sprawdza się w roli osłony światła.

Światło zza betonu – lampy z betonu Światło zza betonu – lampy z betonu

Wykorzystanie betonu do tworzenia elementów dekoracyjnych to kolejne świadectwo awansu tego materiału, z natury kojarzącego się z surowością i brakiem wykończenia. Od kiedy wyszedł z roli budulca stanu surowego, sięga po wciąż to nowe rejony: z betonu produkuje się dzisiaj okładziny elewacyjne i płyty wykorzystywane do wykończenia wnętrz, blaty, parapety, stopnie schodów, a także przedmioty dekoracyjne. Wciąż na topie szary kolor i naturalny wygląd sprawia, że przygarnęło go wiele nurtów i stylów: współtworzy nie tylko wnętrza industrialne, ale też loftowe, eklektyczne, a nawet rustykalne i klasyczne. Oświetlenie to kolejna dziedzina, do której sięgają zafascynowani betonem projektanci.

Tworzywo opraw – beton architektoniczny

Światło zza betonu – lampy z betonu Światło zza betonu – lampy z betonu

Bogactwo efektów estetycznych, jakie oferuje beton architektoniczny docenili również projektanci opraw oświetleniowych. To materiał wdzięczny zarówno na kubiczne, mocno zgeometryzowane oprawy, jak i nastrojowe klosze o tradycyjnych kształtach. To oryginalne tworzywo stwarza pole do popisu i dla odważnych designerskich realizacji oraz produktów trafiających w przeciętne gusta odbiorców. Zróżnicowana struktura, ilość jego odcieni, żyłki i pory występujące na jego powierzchni, a nawet ślady szalunku – to wszystko sprawia, że każdy powstały z betonu przedmiot nabiera niezwykłego uroku. W zależności od użytego sposobu uzyskania betonowej nawierzchni wyeksponowane są różne jego elementy: kolor w wielu odcieniach szarości, faktura gładka lub chropowata, połyskująca lub matowa powierzchnia, printy technologiczne. Lampy wykonane są z najwyższej jakości specjalistycznej mieszanki betonu architektonicznego. Ich wybarwienie uzyskuje się z naturalnych komponentów.  Specjalny sposób ich wykonania pozwala na uzyskanie wyjątkowej porowatości eksponującej naturalne piękno materiału, jakim jest beton. Wszystkie te środki dostępne w betonie nabierają szczególnego wyrazu w połączeniu ze światłem wydobywającym się zza wykonanej z niego osłony.

Beton i światło – przeciwieństwo i dopełnienie

Światło zza betonu – lampy z betonu Światło zza betonu – lampy z betonu
Światło zza betonu – lampy z betonu Światło zza betonu – lampy z betonu

Charakterystyczna dla betonowych opraw jest nieprzepuszczalność światła, co sprawia, że strumień świetlny jest kierowany wyłącznie przez otwór klosza – można je więc mocno ukierunkować, bez zbytecznego rozpraszania – lampy te doskonale sprawdzą się jako oświetlenie w jadalni czy kuchni – rozjaśnią powierzchnię stołu czy blatu kuchennego. Efekt ten dodatkowo podkreśla kontrast jaki powstaje w zderzeniu chłodnego betonowego klosza lampy ze stosunkowo ciepłą barwą światła. W ciągu dnia, przy zgaszonym świetle, oprawy z betonu stanowią dekoracją samą w sobie. Wiele projektów to unikalne formy będące wariacją na tematy industrialne – naśladują one elementy konstrukcji maszyn czy budowli. Te tradycyjne z kolei w zaskakujący sposób dają wrażenie lekkości i sprawiają wrażenie, jakby unosiły się w powietrzu. Kolejny przykład ciekawych form opraw z betonu to „pęki” lamp – silnie ukierunkowany strumień światła wymaga połączenia w jedno wielu opraw – tylko wtedy miejsce czy wnętrze może być dobrze doświetlone. W ciągu dnia tak kompozycja lamp jawi się jako zawieszona w powietrzu efektowna rzeźba.

Światło zza betonu – lampy z betonu Światło zza betonu – lampy z betonu Światło zza betonu – lampy z betonu

Hania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *