M jak Mrówka

Girlandy świetlne nie tylko na święta

Girlandy świetlne nie tylko na święta

Czy zdarzyło się Wam, że świąteczne świetlne dekoracje zostały z Wami na dłużej, mimo iż Boże Narodzenie dawno minęło? Mnie i owszem. Jak się okazuje przestrzeń ozdobiona drobnym LED-owym światłem w postaci subtelnych girland świetlnych to popularny motyw dekoracji przestrzeni wnętrz nie tylko na święta.

Girlandy świetlne nie tylko na święta

Bogata oferta girland świetlnych, szczególnie reprezentacyjna właśnie teraz w okresie przedświątecznym, daje nam możliwość poszukiwania i wyboru tego ozdobnego oświetlenia pod kątem wykreowania nowego elementu dekoracyjnego w naszej przestrzeni mieszkalnej.

Girlandy świetlne nie tylko na świętaDekoracje wnętrza z girlandą świetlną w tle

Subtelnego światła nigdy nie za wiele, szczególnie gdy zmrok zapada wcześnie, a za oknem plucha – przyjemne, delikatny refleksy we wnętrzu będą efektem pożądanym.

Girlandy świetle nadają się doskonale do zbudowania atmosfery. Możemy za ich pomocą wyeksponować przestrzeń okienną, zawieszając je na wysokości karnisza, pozwalając im swobodnie zwisać lub tworząc oplot. Położone swobodnie wzdłuż parapetu, meandrując pomiędzy ozdobnymi roślinami, bardzo ładnie ozdobią dolną partię okna.

Girlandy świetlne bardzo efektownie budują klimat sypialni, wkomponowane w wezgłowie łóżka lub tworzące kurtynę ścienną podkreślą romantyczny charakter tego pomieszczenia. Wreszcie girlandy świetlne sprawdzą się jako element podkreślający i wydobywający jakiś detal we wnętrzu – rzeźbę, roślinę, mebel.

Girlandy świetlne nie tylko na święta Girlandy świetlne nie tylko na święta
Girlandy świetlne nie tylko na święta Girlandy świetlne nie tylko na święta

Rodzaje girland świetlnych

W zależności jaki rodzaj girlandy dobierzemy – a wielość ich rodzajów pozwala na szeroki zakres zastosowań – możemy zbudować wiodący element dekoracji we wnętrzu albo podkreślić jedynie wybrany element.

Długie girlandy i kurtyny świetlne są zasilane zwykle prądem (230 V) i będą potrzebowały w bliskim sąsiedztwie gniazda. Te doskonale wypełnią większe płaszczyzny, np. taflę ściany. Decydując się na girlandy zasilane prądem, wybierajmy te z włącznikiem, będzie nam wygodniej je używać unikając każdorazowego wyciągania wtyczki. Girlandy świetlne mogą być wyposażone w żarówki LED lub diody LED.

Girlandy świetlne nie tylko na święta Girlandy świetlne nie tylko na święta
Całą grupę girland, mniejszych i krótszych, dających mniej intensywne światło, stanowią jednak te zasilane bateriami. Możemy je zatem używać w dowolnym, nawet mało dostępnym miejscu. Takie girlandy świetlne mogą dać świetny efekt np. zamknięte w witrynach biblioteki, oświetlając ładne woluminy, na rantach luster i wokół ram obrazów. Dają duże pole manewru, bo ze względu na niezależne zasilanie możemy je umieszczać dowolnie, nawet w trudno dostępnym miejscu.

Bardzo wygodne i pozwalające na wiele ciekawych zastosowań są te malutkie girlandy, których niewielkie diody LED rozmieszczone są na giętkim drucie. Pozwalają stworzyć ciekawe kompozycje, szczególnie dekoracyjnie wyglądają w formie gniazdek, oplatając dno donic, wazonów, mis lub zamknięte w słojach, czy wazonach.

Girlandy świetlne nie tylko na święta Girlandy świetlne nie tylko na święta Girlandy świetlne nie tylko na święta

Girlandy świetlne nie tylko na świętaWybierając girlandy świetlne, przyjrzyjmy się ich wykonaniu oraz oceńmy ich walor estetyczny. Do wnętrza będą pasowały te, których kabel zasilający nie dominuje kolorem, jest przezroczysty, biały lub w dekoracyjnym kolorze. Bardzo efektowne są girlandy, których przewód wykończony jest dekoracyjnym oplotem maskującym goły kabel. Niektóre z girland mają możliwość łączenia sznurów, co pozwala stworzyć naprawdę długi łańcuch. W zależności od rodzaju i typu girlandy producenci oferują dodatkowe oprawki, a także możliwość ich zupełnej wymiany na inny kolor i rodzaj.

Girlandy świetlne w zależności od rodzaju zastosowanych żarówek mogą dawać światło zimne, niebieskawe, ale także ciepłe o żółtej barwie. Ciekawe oprawki w formie plecionych kul, plastikowych gwiazd, metalowych orientalnych lampionów gwarantują efektowne refleksy i wzbogacają dodatkowo świetlny efekt.

Girlandy świetlne nie tylko na święta Girlandy świetlne nie tylko na święta

Wybierzmy się zatem teraz na zakupy w poszukiwaniu dekoracyjnych girland świetlnych i wykorzystajmy je jako stałą dekoracje (nie tylko na święta), przynajmniej do wiosny, kiedy to słońce i naturalne oświetlenie wypełni nasz dom.

Dominika

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *