Szczelność to jeden z najważniejszych parametrów okien. Co jednak zrobić, gdy w ich pobliżu czuć przedostający się do wnętrza domu chłód? Czy trzeba od razu myśleć o wymianie okien na nowe? Rozwiązaniem w tej sytuacji może okazać się ich odpowiednie uszczelnienie.
Nieszczelność to problem, z którym często borykają się właściciele starych przeszkleń. Jest on szczególnie dokuczliwy jesienią i zimą, kiedy temperatura na zewnątrz spada, a chłodne powietrze bez żadnej kontroli napływa przez nieszczelności do wnętrza domu. Zimne podmuchy wiatru i chłód w pobliżu okien wywołują dyskomfort cieplny u domowników. Często jest on niwelowany poprzez ustawienie na kotle grzewczym wyższej temperatury lub rozkręcenie grzejników, tak by pracowały z maksymalną wydajnością. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, gdyż jedynie kamufluje problem i prowadzi do zwiększenia kosztów ogrzewania domu.
Nieszczelne okna przyczyniają się nie tylko do pogorszenia komfortu cieplnego, ale również akustycznego. Przez nieszczelności do wnętrza domu dociera bowiem o wiele więcej niepożądanych dźwięków. Można temu jednak zaradzić, wykonując odpowiednią izolację stolarki okiennej.
Uszczelnianie okien: niezbędne uszczelki
Jednym z najczęściej stosowanych sposobów uszczelniania okien jest zastosowanie uszczelek. Służą one głównie do izolowania nieszczelności na styku skrzydła i ościeżnicy.
Uszczelki silikonowe i gumowe. Mają one najczęściej kolor biały lub są przezroczyste. Wyróżniają się dużą trwałością, a ich uniwersalny kształt i rozmiar sprawiają, że uszczelka łatwo dostosowuje się do różnych szczelin. Dzięki nim można zaizolować nieszczelności w zakresie od 1 do 7 mm. Uszczelki gumowe mogą mieć różne kolory oraz kształty profili, w zależności od wielkości szczeliny, którą chcemy przy ich użyciu uszczelnić. Wybierać można także spośród uszczelek EPDM. Tworzywo sztuczne, z którego są wykonane, zawiera niewielkie pęcherzyki gazu, dzięki którym materiał dobrze dopasowuje się do powierzchni. Takie uszczelki łatwo się odkształcają, a po ustąpieniu nacisku szybko wracają do swego pierwotnego kształtu.
Przyklejane – łatwo i szybko. Większość uszczelek okiennych od spodniej strony pokryta jest specjalnym klejem i zabezpieczona taśmą. Przed przyklejeniem uszczelki powierzchnię, do której ma być ona zamocowana, należy dokładnie oczyścić i wysuszyć. Następnie trzeba zdjąć część taśmy zabezpieczającej klej, przyłożyć uszczelkę we właściwe miejsce i usuwając stopniowo taśmę, dociskać uszczelkę do okna.
Uszczelnianie okien silikonem
W uszczelnianiu okien pomocny będzie również silikon neutralny lub szklarski. Tą wodoszczelną i elastyczną masą szczelnie wypełnimy szpary i szczeliny, którymi chłodne powietrze napływa do wnętrz. Silikony są odporne na promieniowanie UV, duże różnice temperatur, wykazują też bardzo dobrą przyczepność do różnych materiałów, sprawdzą się więc zarówno w przypadku okien drewnianych, jak i PVC (wybierając silikon do uszczelniania okien z tworzywa, należy upewnić się, że może być on stosowany na PVC). Silikon stosuje się zwykle do uszczelniania nieszczelności występujących między szybą a ramą okna. Nanosi się go cienką warstwą na oczyszczoną powierzchnię wzdłuż łączenia przy użyciu pistoletu do silikonów i klejów.
Szczelne okna z pianką
Nieszczelności mogą pojawiać się także na połączeniu ościeżnicy z murem. Wówczas należy sięgnąć po piankę poliuretanową lub taśmę rozprężną.
Pianka poliuretanowa. Nakłada się ją tak samo jak silikon – przy użyciu specjalnego pistoletu. Po aplikacji w miejscach występowania szczelin pianka zwiększa swoją objętość, wypełniając je dokładnie. Po wyschnięciu pianki jej nadmiar usuwa się, wycinając go ostrożnie nożykiem.
Poliuretanowa taśma rozprężna. Do uszczelniania newralgicznych miejsc służą także specjalne poliuretanowe taśmy rozprężne. Docięte na odpowiedni wymiar kawałki umieszcza się w szczelinie (w razie potrzeby można ją powiększyć). Taśma pod wpływem temperatury zwiększa objętość, dostosowując swój kształt do szczeliny.
autor tekstu: Beata
zdjęcia: Soudal, Tesa, fotolia.com