M jak Mrówka

Przygotowanie grzejników do zimy

Przygotowanie grzejników do zimy

Aby późną jesienią lub zimą nie narażać się na nieprzyjemny chłód w domu, warto zawczasu sprawdzić również stan grzejników.

Aby grzejniki ogrzewały przez cały sezon nasz dom, muszą zostać odpowiednio przygotowane. Nie jest to specjalnie trudne. Zazwyczaj musi je oczyścić i odpowietrzyć.

Czyste grzejniki

W pierwszej kolejności należy oczyścić grzejniki dokładnie z kurzu i innych zanieczyszczeń, mogących utrudniać przepływ ciepłego powietrza. Ponadto kiedy kaloryfer zaczyna grzać, pokrywający jego powierzchnię kurz nieprzyjemnie pachnie, a jego drobinki krążą w pomieszczeniu wpływając niekorzystnie na nasze zdrowie. Pamiętajmy także, aby od grzejników poodsuwać meble – zasłonięte dają mało ciepła. W ten sposób zwiększymy efektywność urządzeń i zaoszczędzimy na rachunkach za ogrzewanie.

Przygotowanie grzejników do zimy

Odpowietrzanie grzejników

Jeśli zajdzie taka potrzeba, należy też odpowietrzyć grzejniki. Zapowietrzone poznamy po nierównomiernym oddawaniu ciepła (zwykle w takiej sytuacji grzejnik nie oddaje ciepła całą powierzchnią grzewczą, a jedynie jej częścią). Zapowietrzeniu często towarzyszą też dziwne dźwięki wydobywające się z instalacji (bulgot, szumy, gwizdy).

Przed przystąpieniem do odpowietrzania grzejników należy zakręcić głowicę termostatyczną (odpowietrzany grzejnik nie może być ciepły). Grzejniki często wyposażane są w zawór odpowietrzającywystarczy go odkręcić śrubokrętem lub specjalnym kluczem. Wcześniej należy pod nim ustawić miskę lub wiadro na wyciekającą wodę. Po odkręceniu zaworu zacznie z niego wydostawać się powietrze, często zmieszane z wodą. Gdy z grzejnika zacznie wypływać woda niezawierająca już powietrza, zawór należy starannie dokręcić i sprawdzić, czy nie kapie z niego woda.

W przypadku grzejników łazienkowych zawór często zlokalizowany jest w ich górnej części. Aby nie zachlapać ściany wodą podczas odpowietrzania takiego grzejnika wodnego, warto przyłożyć do jego odpowietrznika grubą szmatkę lub ręcznik, w który wsiąknie wypływająca woda.

Ze starszych modeli grzejników (np. żeliwnych), które nie mają odpowietrznika, powietrze usuwa się nieco trudniej. Należy poluzować kluczem nasadowym płaskim śrubunek przy zaworze grzejnym – wymaga to nieco wprawy, gdyż w tym wypadku łatwo o zalanie pokoju lub uszkodzenie instalacji.

autor tekstu: Beata
zdjęcia: fotolia.com


Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *